TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarNeslin hazanı

Neslin hazanı

Merhaba haberton.com okuyucuları. Toplumun, önyargı ile günümüz gençlerine nasıl tek taraflı infaz uyguladıklarını anlatmaya çalıştım. Daha fazla yaprak dökmemek ümidiyle. Sevgiyle kalın...

Hazan Hilal Ayhan
Hazan Hilal Ayhanhttps://haberton.com/
Hazan Hilal Ayhan, Kitap - dergi ve blog yazarı. Stajyer muhabir.

Haftanın Öne Çıkanları

Neslin hazanı! Suçlayacaklar. Sebep, toplumun istediği gibi davranmaman. Sebep, onların duymak istediği cümleleri kurmaman. Sebep, onların düşündüğü gibi düşünmemen.

Sebep çok…

Hata yapmamaya çalıştıkça suçlanacaksın çünkü sen, hata yapmamaya çalıştıkça insanlar senin hatanı bulacaklar.

Bir erkeğin bir kadına tecavüzünü – tacizini görmeyen toplum sırf sevgilinle, herkesin içinde sarıldın, öpüştün diye seni taşa tutacak, tecavüz edeni değil. Tecavüz edileni de suçlayacaklar hatta “o saatte orada ne işi varmış?! Neden o elbiseyi giymiş?!” diyecekler.

Kadınsın diye gittiğin yerlere, giydiğin kıyafetlere karışacaklar. Evet, hani şu genelevden, pavyondan çıkmayan, eşlerini, yolda biraz açık giyimli kadın görünce gözleriyle aldatanlar var ya hah işte onlar karışacak senin gittiğin yere. Kendi ahlaklarını koruyamadan senin ahlakını koruyacaklar(!)

Neslin hazanı
Neslin hazanı

Evlenmeden önce defalarca başka kadınlarla cinsel birliktelik yaşayanlara “erkektir yapar!” diyecekler, birde o adamlarla evlendirerek masum kızlarını kurban edecekler.

Ya da cinsiyeti bir kenara bırakalım.

Haklısın ve haksızlığa karşı duruyorsun. Adil bir şekilde kuruyorsun cümlelerini. O zamanda ne diyecekler biliyor musun? “Yaşın kaç senin? Burada büyüklerin var. Sen sus!” diyecekler.

Belli bir yaşı geçip evlenmeyince de hakkında ileri geri konuşacaklar. Geçmişini sorgulayacaklar bilmeden. “Kim bilir neler yaptı da evlenmiyor?!” diyecekler.

İşsiz misin? “İş beğenmiyor! İş çok istese bulur, yalan söylüyor!” diyecekler. Dünyadan bir haber yaşadıklarını bilmeden.

Alkol mü kullanıyorsun? “Dinsiz!” diyecekler ama kendileri ibadethanelere gidip günahlarını döktükten(!) sonra fütursuzca başka insanların dedikodusunu yapacaklar hatta iftira bile atacaklar.

Hepsini geçtim çok sevdiğin ailen bile suçlayacak seni. Başkaları gibi olmanı isteyecek senden. Başkalarını örnek alıp, onlar gibi davranmanı isteyecek. Ne kadar acımasız değil mi? Kendi benliğini öldürüp bir başkası gibi yaşamanı isteyecekler senden.

Diyecekler… İsteyecekler… Yapacaklar… da

Neden?

Toplumun istediği gibi davranmak yerine huzursuzluk çıkartmadan istediğim gibi davranabilirim.

Onların duymak istedikleri cümleler yerine farklı cümleler kurup, farklı bir bakış açısı yaratabilirim.

Farklı düşünüp, güzel işlere imza atabilirim.

Aynılaştırmak yerine farklılaştırmayı mı düşünseniz acaba?

Çünkü tecavüze uğrayan kadınların haberlerini duymaktan, çaresiz kalmaktan yorulduk.

Çünkü aldatılmaktan yorulduk.

Çünkü namusu kadının bacak arasında arayan zihniyetten sıkıldık.

Çünkü mutsuz evliliğinden mütevellit boşanmak isteyen, ilişkisini bitirmek isteyen kadınların katledilmesini duymak artık sabır seviyemizi zorluyor.

Neslin hazanı! Suçlayacaklar. Sebep, toplumun istediği gibi davranmaman. Sebep, onların duymak istediği cümleleri kurmaman. Sebep, onların düşündüğü gibi düşünmemen.
Neslin hazanı! Suçlayacaklar. Sebep, toplumun istediği gibi davranmaman. Sebep, onların duymak istediği cümleleri kurmaman. Sebep, onların düşündüğü gibi düşünmemen.

Çünkü yaşanmışlıkların yaşla alakası olmadığını anlamak istemeyen bir zihniyetle sohbet etmek içimizden gelmiyor.

Çünkü evlenip, evlenmeme kararının tamamen iki kişiye ait olduğunu anlamadan tek bir kişinin geçmişine bilip bilmeden yorum yapan insanların tavsiyelerini dinlemekten yorulduk.

Çünkü artık çoğu iş yerinin torpille, adam kayırmayla iş alımı yaptığını anlatamamak yordu.

Çünkü alkol kullanmanın din tarafından yasaklanmasının bir nedeninin de sağlığa zararlı olmasıdır ve bunu dahi bilmeyen insanların suçlamalarını duymaktan usandık.

Ve en önemlisi başkası olmak istemediğimizi en çokta ailemize anlatmamıza rağmen başkalarıyla kıyaslanmaktan bitkin düştü kelimelerimiz, savunma mekanizmamız.

Artık bizlerin, nedenleri ile sebepler ile suçlamak yerine çünkülerimizle mi ilgilenseniz acaba?

Ha?!

Ne dersiniz?

Vazgeçtim.

Neden mi?

Çünkü,

Yine suçlayacaklar.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler