TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
4 Şubat 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamNesli tükenen Afrika pengueni doğum yaptı

Nesli tükenen Afrika pengueni doğum yaptı

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde, nesli tükenme riski olan hayvanlardan Afrika pengueni yavrularının doğumu heyecan yaşattı. Dünyaya gelen 10 yavruyla penguen sayısı 24’e yükseldi. İklimlendirme sistemiyle hava şartları ayarlanan ‘kış yavruları’ özenle besleniyor.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üye olan Bursa Hayvanat Bahçesi’nde, Afrika pengueni yavrularının doğumu sevinçle karşılandı. Güney Afrika Kıyı Kuşları Koruma Vakfı verilerine göre 20’nci yüzyıl başlarında kıtada 3 ile 4 milyon arasında görülen Afrika pengueni nüfusu, son yıllarda 50 bin seviyesine geriledi. Çoğunlukla Güney Afrika ve Namibya kıyılarında yaşayan ve nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Afrika penguenleri, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin en çok ilgi gören üyeleri arasında bulunuyor.

Nesli tukenen afrika pengueni dogum yaptis - yaşam - haberton
Nesli tükenen afrika pengueni doğum yaptı 1

‘GÜNDE 3 ÖĞÜN BALIKLA BESLİYORUZ’

Penguenin10 gün önce dünyaya gelen yavruları için kış aylarında iklimlendirme sistemleriyle uygun hava koşulları oluşturuluyor. Penguenler, taze sardalya ile besleniyor. Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki Afrika pengueni sayısı yavru penguenlerle 24’e yükseldi. Penguenlerin genellikle soğuk iklimlerde yaşadığı düşüncesinin aksine Afrika penguenlerinin sıcak iklim hayvanları olduğunu belirten bakıcı Suat Korkmaz, “Afrika penguenleri doğal şartlarda sıcak iklimde yaşar. Şu an 8 erkek, 6 dişi penguenimiz bulunmakta. Geçtiğimiz günlerde dünyaya gelen 10 yavrumuzla birlikte sayımız 24’e çıktı. Günde 3 öğün balıkla besliyoruz. Hava sıcaklığının düşmesiyle beraber yem miktarını arttırıyoruz” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler