11.6 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
15.8 C
İzmir
Cuma, Mayıs 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatNeşet Ertaş'lar arıyor

  Neşet Ertaş’lar arıyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Yeni ‘Aziz Sancar’lar arayan fizik profesörü Süleyman Yılmaz, bu kez de sanat sınıflarıyla yeni Neşet Ertaş’lar arıyor. 

  Hatay’ın Dörtyol ilçesinde dünyaya gelen 6 çocuklu işçi ailenin oğlu olan Süleyman Yılmaz, Dicle Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 3 yıl, köylerde öğretmenlik yaptı. Ardından akademisyenliğe geçen Prof. Dr. Yılmaz, şu an Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 

  Neşet ertaş'lar arıyor
  Neşet Ertaş’lar arıyor

  Aksaray ve köylerinde, ‘Yeni Nobel adaylarımız neden olmasın’ düşüncesinden yola çıkarak, 3 köy ortaokulunda fen laboratuvarları kurup, öğrencilere moleküler fiziği öğreten Prof. Dr. Yılmaz bu kez de yeni ‘Neşet Ertaş‘lar yetişmesi için köy okullarına sanat sınıfları kurmaya başladı. Proje kapsamında dün Ağaçören ilçesi Camili Ortaokulu’nda oluşturulan sanat sınıfının açılışı yapıldı. Aynı ilçedeki Kırımini Ortaokulu’na kütüphane kurulmasını da sağlayan 

  Prof. Dr. Süleyman Yılmaz, şunları söyledi:

  ”Her bir proje, birkaç çocuğun hayatına dokunmaktır. Bu anlayış dezavantajlı okullarda olduğunda daha da anlam kazanıyor. Öğrencilerimiz bu etkinliği gönüllü yapıyorlar. Adeta hayırseverlerle, ihtiyaç sahibi olan okullarımız arasında köprü oluyoruz. Okullarımızda kolektif çalışma ruhu olan imece ruhunu canlandırmak başlı başına önemli bir konu. Köylü vatandaşlarımız böylece okullarına daha fazla sahipleniyorlar. Ortaya çıkan çalışma öğretmen adayı olan eğitim fakültesi öğrencilerimize büyük keyif veriyor.”

  Yeni 'aziz sancar'lar arayan fizik profesörü süleyman yılmaz, bu kez de sanat sınıflarıyla yeni neşet ertaş'lar arıyor.
  Yeni ‘Aziz Sancar’lar arayan fizik profesörü Süleyman Yılmaz, bu kez de sanat sınıflarıyla yeni Neşet Ertaş’lar arıyor. 

  Daha önce de Aksaray’ın pek çok köyünde, imece ruhuyla okullarda tamirat, tadilat ve boya yapıp, laboratuvar ve kütüphane kurduklarını ifade eden Yılmaz, ”Müzik sınıfını ilk defa kuruyoruz. Neticesinin güzel olacağına inanıyoruz. Öğretmen adaylarımızın sosyal sorumluluk alması, mesleki aidiyet ve öğretmen yetiştirmede milli eğitim felsefesinin temel amaçları açısından oldukça önemli. Minik öğrencilerin laboratuvar malzemeleri ile deney yaparken merak duygularını çekebilmek, kütüphanedeki kitapları görünce gözlerinde oluşan ışıltı, müzik enstrümanlarına dokunduğunda hissettikleri heyecan bizlere büyük mutluluk veriyor” dedi. 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler