TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarNedir bu NATO?

  Nedir bu NATO?

  Burak Pamukçu
  Burak Pamukçuhttps://haberton.com/
  Burak Pamukçu, 23/10/2000 tarihinde Akşehir'de doğdu. Necmettin Erbakan Üniversitesinde siyaset bilimi kamu yönetimi 3. Sınıf öğrencisi. Yakın tarih ve Türk tarihi ilgi alanları arasında.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Son zamanlarda gündemimizi meşgul eden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı konusuydu. Bu yazımda sizlere kısa ve öz şekilde Nedir bu NATO? Onu anlatmak istiyorum

  NATO 4 Nisan 1949 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Anlaşması’na dayanarak kurulan ve daha sonrasında 18 ülkenin de dahil olduğu uluslararası askeri ittifaktır. Bu 12 ülke kurucu ülkelerdir. 30 Üyeden oluşan bu örgütte temel gaye herhangi bir dış güçten gelecek olan saldırıya karşı  ortak savunmada bulunmaktır. Bu örgütün merkezi Brüksel’de bulunmaktadır.

  Nedir bu nato 1 - yazarlar - haberton
  Nedir bu nato

  ABD’deki 11 Eylül saldırıları NATO’nun ilk kez kolektif savunma maddesini uygulamasına neden olmuştur. Kuzey Atlantik Antlaşması’nın örgüte üye ülkelerin silahlı bir saldırıya uğrayan herhangi bir üye ülkeye yardım etmelerini öngören 5. maddesi, NATO tarihinde ilk ve tek kez 2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra uygulanmıştır. Gerçekleştirilen bu saldırıların ardından askerler, NATO liderliğindeki ISAF’in emrinde Afganistan’a konuşlandırılmıştır.

  Örgüt aralarında Irak’a eğitmen yollanması, korsanlık faaliylerine karşı desteklenmesi ve 2011’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1973 sayılı kararı uyarınca Libya üzerinde uçuşa yasak bölgenin uygulanması gibi çeşitli ek rollerde bulunmuştur.

  Nedir bu nato 2 - yazarlar - haberton
  Nato 4 nisan 1949 yılında 12 ülke tarafından imzalanan kuzey atlantik anlaşması’na dayanarak kurulan ve daha sonrasında 18 ülkenin de dahil olduğu uluslararası askeri ittifaktır.

  NATO üyelerini istişareler için toplantıya çağıran daha az etkili 4. madde, Türkiye tarafından 2003’te Irak Savaşı sırasında, 2012’de Suriye iç savaşı sırasında silahsız bir Türk F-4 keşif jetinin düşürülmesinin ve Suriye’den Türkiye’ye havan topu atılmasının ardından ve 2015’te Irak ve Şam İslam Devleti’nin ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik tehditleri nedeniyle ve Polonya tarafından 2014’te Rusya’nın Kırım’a müdahalesinden sonra olmak üzere toplamda beş kere uygulanmıştır.

  NATO üye ülkeler ve ortaklarının liderleri için belirli toplantılar, zirveler düzenlemektedir. Kısaca özetlemek gerekirse; NATO üye devletlerin korunması ve barışın sağlanması için kurulmuş bir örgüttür. Ülkemiz ise 18 Şubat 1952 yılında NATO’ya katılmıştır. Katılım belgelerini dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar imzalamıştır. Ülkemiz NATO üyeleri arasında ABD’den sonra 2. Büyük ordusuna sahip ülkedir.

  Sizlere bu yazımda kısa ve öz olarak bilinmesi gerektiğini düşündüğüm bilgileri anlatmak istedim. Bir yanlışım veya hatam olduysa affola… sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler