TRY - Türk Lirası
EUR
19,402
USD
18,634
GBP
22,448
CNY
2,585
28 Kasım 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerNATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirisi

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirisi

NATO’nun yayınladığı bildiride, Afganistan’da şiddet olaylarının ve tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapıldı. - 20 Ağustos 2021'de Brüksel'de yayınlandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, Afganistan gündemiyle olağanüstü gerçekleşti. Toplantının ardından ortak bildiri yayınlandı.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı bildirisinde, NATO’nun Afgan makamlara verdiği tüm desteğin askıya alındığı ifade edildi.

NATO’nun yayınladığı bildiride, Afganistan’da şiddet olaylarının ve tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapıldı. Bildiride, NATO, Afgan makamlarına verdiği tüm desteği askıya alındığı ifade edilerek şu ifadelere yer verildi:

Afganistan‘daki tüm tarafları, kadınların ve azınlık gruplarının anlamlı katılımı da dahil olmak üzere, kapsayıcı ve temsili bir hükümet kurmak için iyi niyetle çalışmaya çağırıyoruz. Mevcut şartlar altında NATO, Afgan makamlarına verdiği tüm desteği askıya aldı. Gelecekteki herhangi bir Afgan hükümeti, Afganistan’ın uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalmalıdır. Afgan hükümeti, başta kadınlar, çocuklar ve azınlıklar olmak üzere tüm Afganların insan haklarını korumak; hukukun üstünlüğünü korumak; erişime izin vermek ve Afganistan’ın bir daha asla teröristler için güvenli bir sığınak olarak hizmet etmemesini sağlamakla yükümlüdür.”

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ortak bildirisi

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı bildirisi (Türkçe Çeviri)

  1. Biz NATO Dışişleri Bakanları bugün Afganistan’daki zor durumu görüşmek üzere bir araya geldik.
  2. Afganistan’daki vahim olaylarla ilgili derin endişemizde birleşiyor ve şiddetin derhal sona ermesi için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca Afganistan genelinde ciddi insan hakları ihlalleri ve suistimalleri ile ilgili raporlarla ilgili derin endişelerimizi ifade ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi’nin 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya bağlılığımızı teyit ediyor ve her koşulda insan hakları ve uluslararası insancıl hukuka ilişkin uluslararası norm ve standartlara uyulması çağrısında bulunuyoruz.
  3. Şimdi acil görevimiz, vatandaşlarımızın, ortak ülke vatandaşlarının ve risk altındaki Afganların, özellikle de çabalarımıza yardım edenlerin güvenli tahliyesine devam etme taahhütlerimizi yerine getirmektir. Afganistan’daki yetkili makamları, Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere güvenli ve düzenli bir şekilde ayrılmalarına saygı duymaya ve kolaylaştırmaya çağırıyoruz. Tahliye operasyonları devam ettiği sürece, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda Müttefik askeri vasıtalarıyla yakın harekat koordinasyonumuzu sürdüreceğiz.
  4. Afgan halkı güvenlik, emniyet ve haysiyet içinde yaşamayı ve son yirmi yılda elde ettiği önemli siyasi, ekonomik ve sosyal başarıların üzerine inşa etmeyi hak ediyor. Afgan toplumundaki anlamlı rollerini güvenli bir şekilde oynamaya devam edebilmesi gereken sivil toplum aktörlerinin yanındayız. Afganistan’daki tüm tarafları, kadınların ve azınlık gruplarının anlamlı katılımı da dahil olmak üzere kapsayıcı ve temsili bir hükümet kurmak için iyi niyetle çalışmaya çağırıyoruz. Mevcut şartlar altında NATO, Afgan makamlarına verdiği tüm desteği askıya aldı. Gelecekteki herhangi bir Afgan hükümeti, Afganistan’ın uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalmalıdır; başta kadınlar, çocuklar ve azınlıklar olmak üzere tüm Afganların insan haklarını korumak; hukukun üstünlüğünü korumak; engelsiz insani erişime izin vermek; ve Afganistan’ın bir daha asla teröristler için güvenli bir sığınak olarak hizmet etmemesini sağlamak.
  5. Son yirmi yıldır, teröristlerin Afganistan’da saldırılar başlatabilecekleri güvenli bir sığınak olmasını başarıyla engelledik. Hiçbir teröristin bizi tehdit etmesine izin vermeyeceğiz. Terörle mücadelede kararlılıkla, kararlılıkla ve dayanışma içinde kararlıyız.
  6. Afganistan için daha iyi bir gelecek gerçekleştirmek için son yirmi yılda yorulmadan çalışan herkesin hizmetini ve fedakarlığını onurlandırıyoruz. Birlikte Afganistan’daki angajmanımızı tam olarak yansıtacağız ve gerekli dersleri çıkaracağız. Afgan halkının hak ettiği istikrarlı, müreffeh Afganistan’ı desteklemeye ve Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi bölgesel ve uluslararası ortaklarla işbirliğimiz de dahil olmak üzere yakın gelecekte ve ötesinde Afganistan ve bölgenin karşı karşıya olduğu kritik soruları ele almaya devam edeceğiz. Milletler

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler