14.2 C
Ankara
15.5 C
İstanbul
19.3 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 21, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatMuşlu Beethoven Bager'den piyano dinletisi

  Muşlu Beethoven Bager’den piyano dinletisi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Muşlu Beethoven Bager, İzmirli müzikseverlere Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde kendi bestesini de çaldığı bir piyono dinletisi sundu.

  Muş’ta yaşayan, müzikte kusursuzluk olarak bilinen ‘absolut kulağa’ sahip Bager Çalışcı’nın (9), doğuştan her iki gözü de görmüyor. ‘Muşlu Beethoven’ olarak anılan Bager, İzmirli müzikseverlere Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde kendi bestesini de çaldığı bir piyano dinletisi sundu.

  Ailesi Bager’in iyi bir eğitime ihtiyacı olduğunu söylerken Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni İbrahim Yazıcı’da normalin üstünde kabiliyeti olan çocuğun disiplinli çalışması gerektiğini hatırlattı. 

  Muşlu beethoven bager'den piyano dinletisi
  Muşlu Beethoven Bager’den piyano dinletisi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle ‘Muşlu Beethoven’ olarak anılan Bager Çalışcı, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde aralarında kendi bestelerinin de olduğu bir konser vermek için İzmir’e geldi. Bager Çalışcı, 2 yıldır babasının telefonuna indirdiği program sayesinde piyano çalmaya başladığını söyledi. Yeni bir piyanoya ihtiyacı olduğunu belirten Çalışcı, “Evdeki piyanom eskimeye başladı. Hayalim dünya çapında tanınan bir piyanist olmak. Piyanoda yeni parçaları öğrenmeden duramıyorum. Parçalar çalarken heyecanlanıp, mutlu oluyorum” dedi.

  ‘BAGER YETENEKLİ BİR ÇOCUK’

  Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni İbrahim Yazıcı konserde Bagir Çalışcı’ya eşlik etti. Bager’in yetenekli bir çocuk olduğunu belirten Yazıcı, “Normalin üzerinde kabiliyeti olduğu kesin. Sadece müzik yeteneği bir şey ifade etmiyor. Çalışma şevki olmalı, ciddi bir disiplinle çalışılmalı. Müziğe doğru kişilerle karşılaşıp, hayatını adaması lazım.

  Bager, bize kendi bestesini ve kulaktan çıkardığı bir parçayı çalacak. Özgür ruhlu bir çocuk. Bager gibi olan çocuklar için doğru ortam önemli. Yeteneklerinin öne çıkabileceği, eşit fırsatlar tanınması gerekiyor. Pedagojik yönden doğru bir şekilde ilgilenen hocaları olmalı. Edebiyat, genel kültür gibi okul derslerinin ciddiyetle üzerinde eğilmesi gerekir” diye konuştu.

  Muşlu beethoven bager, i̇zmirli müzikseverlere karşıyaka hikmet şimşek sanat merkezi'nde kendi bestesini de çaldığı bir piyono dinletisi sundu.
  Muşlu Beethoven Bager, İzmirli müzikseverlere Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde kendi bestesini de çaldığı bir piyono dinletisi sundu.

  ‘İYİ BİR EĞİTİME İHTİYACI VAR’

  Bager’in yeteneğinin çok küçük yaşlarda fark edildiğini ve o zamandan beri müziğe odaklandıklarını anlatan baba Mehmet Çalışcı, “Muş’ta Bager gibi görme engelli olan Caner Keser öğretmenimizle tanıştık. Bize, Bager’in ‘absolut kulak’ olduğunu söyledi. Üniversitedeki hocalara video yolladık, onlar da teyit etti. Kendisine hediye edilen piyanoyla 2 yıldır çalışıyor. İnsan gurur duyuyor; ama iyi bir eğitim almadıktan sonra ne yapılabilir ki? Elim kolum bağlı hissediyorum. Yetenekli olsa da iyi bir eğitim almaya ihtiyacı var” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler