TRY - Türk Lirası
EUR
18,2496
USD
17,9597
GBP
21,6500
CNY
2,6515
18.6 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanMİT, PKK'lı Hatice Hezer'i etkisiz hale getirdi

  MİT, PKK’lı Hatice Hezer’i etkisiz hale getirdi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Son dönemde PKK/KCK’nın üst düzey yöneticilerini hedef alan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), örgütün sözde yürütme konseyi üyesi ‘Berivan Zilan’ kod adlı Hatice Hezer’i de Irak’ın kuzeyi Süleymaniye’de nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

  MİT, PKK/KCK’ya bir darbe daha indirdi. MİT’in saha elamanlarının yaptığı çalışmada, örgütün sözde yürütme konseyi üyesi ‘Berivan Zilan’ kod adlı Hatice Hezer’in Irak’ın kuzeyinde örgütsel faaliyetlerine hız verdiği tespit edildi Saha elemanları tarafından yürütülen hassas çalışmalar sonucu Hatice Hezer’in konumu belirlendi. Teröristin kontrol altına alınmasıyla birlikte operasyon için düğmeye basıldı. Süleymaniye’de MİT elemanları tarafından gerçekleştirilen nokta operasyonla Hatice Hezer etkisiz hale getirildi.

  Mit pkkli hatice hezeri etkisiz hale getirdi 1 - öne çıkan - haberton
  Mi̇t, pkk’lı hatice hezer’i etkisiz hale getirdi

  ÖRGÜTE 1991’DE KATILDI

  Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Hatice Hezer, PKK/KCK’ya 1991 yılında katıldı, 2004’te PKK/KCK kadın örgütlenmesi PJA(PJAK) Ermenistan Sorumlusu oldu. 2008 yılında PKK’nın askeri kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG) bünyesinde sorumlu seviyede görevlendirildi. 2011 yılı itibarıyla Mahmur Kampı KJB (örgütün kadın çatı yapılanması) yürütmesinde, 2014’te Irak/KCK sözde Şehitler Komitesi’nde, 2017 yılında ise Suriye PJAK Sorumlusu olarak faaliyet gösterdi. Afrin’de siyasi çalışmalar ve örgüt sekreterliği görevlerinin yanı sıra TEV-DEM yönetiminde de yer aldı.

  ABLASI ESKİ HDP MİLLETVEKİLİ

  ​PKK/KCK sözde Yürütme Konseyi üyesi olan ‘Berivan Zilan’ kod adlı Hatice Hezer’in,  25-26’ncı dönem HDP Van eski milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün de ablası olduğu öğrenildi. Ayrıca, 1994’de örgüte katılan ‘Civan Zilan’ kod adlı Musa Kasım Hezer’in de erkek kardeşi olduğu belirlendi. Musa Kasım Hezer’in, 1998’de bir çatışmada öldüğü öğrenildi. Hatice Hezer’in amcasının kızı olan ‘Sema Zilan’ kod adlı Gülten Hezer’in de 2002 yılından beri örgütün kırsal kadrosunda faaliyet gösterdiği belirlendi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler