TRY - Türk Lirası
EUR
19,316
USD
18,636
GBP
22,375
CNY
2,603
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarMinik siyah tanenin büyük hikmeti

Minik siyah tanenin büyük hikmeti

Gökşen Kayhan
Gökşen Kayhanhttps://haberton.com/
Gökşen Kayhan 11.11.1986 yılında Kayseri'de doğdu. Eğitim öğretim hayatına üniversiteye kadar Kayseri'de devam etti. Bozok üniversitesi işletme mezunu. Şuan bir firmada muhasebeci olarak çalışmakta. Kitap ve güncel edebiyat kültür dergileri okumak, yeni yerler keşfetmek en büyük hobileridir.

Haftanın Öne Çıkanları

Bugünki yazımla ilgili çok şey okudum, araştırdım. Araştırdıkça daha çok şey öğrendim, öğrendikçe şaşırdım ve hayran kaldım. Minik siyah tanenin büyük hikmeti.

Her sabah soframıza eşlik eden o zeytin ne kadar anlamlıymış. Aynı anda hakkında hem yasa olan hem adı 3 büyük kitapta geçen kaç meyve vardır?

Adı mitolojide ve botanikte ölümsüz ağaç olarak geçiyor. Öyle bir şey düşünün ki Akdeniz’in o güzel maviliğinde kurşuni yeşilliği ruhumuzu okşuyor. İlk başta yavaş yavaş büyüyor acelesi yok. Çünkü yolu uzun. En yaşlısının 3000 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Öyle kurumaya başladığında da bittiğini zannetmeyin kuruyan yerlerden tekrar yeşil dal veren bir ağaç.

Minik siyah tanenin büyük hikmeti
Minik siyah tanenin büyük hikmeti

Bunca yıl yaşayıp bu kadar dirençli kalabilmeyi başararak mücadele ettiğimiz hayatımızda bizlere örnek teşkil ediyor. Güzelliği de ayrıdır. Yaprakları müthiş bir ahenk içerisinde iki yana açılıyor Toplanmasıda öyle kolay değildi yoksa Sebahattin Ali boşuna der miydi “Buruşuk yüzlü ve her sene budanmaktan şeklini kaybetmiş eğri büğrü ağaçlar, uzun bir hikâyeyi anlatan garip şekilli harfler gibiydi” diye.

İncil’e göre Hz. İsa’nın göğe yükselişinin gerçekleştiği Zeytin Dağı’ndaki bahçede bulunan zeytin ağaçlarının o zamandan kalma ağaçlar olduğuna ve bugün mevcut olan 8 zeytin ağacının Hz. İsa’nın çarmıha gerilişine tanıklık ettiğine inanılır. Tevrat’ta ise insanlara “hakkaniyet ve doğruluk” anlatılırken zeytin ağacı işaret edilir ve bu kutsal ağacın erdemine dikkat çekilir.

Tevrat’ın Tekvin 6. bölümünde yer alan hikâyeye göre insanların günden güne artan kötülükleri ve zorbalıkları nedeniyle Allah yeryüzünü, yarattığı insanlar ve hayvanlarla birlikte yok etmeye karar verir.

Hz. Nuh’tan bir gemi yapmasını ve yeryüzünde soyları tükenmesin diye, yanına temiz sayılan hayvanlardan erkek ve dişi olmak üzere yedişer çift, kirli sayılan hayvanlardan birer çift, kuşlardan yedişer çift almasını söyler. Ardından büyük tufan başlar, Hz. Nuh ve gemisindeki canlılar hariç, yeryüzü üzerinde yaşayan her şey yok olur.

Hz. Nuh suların çekilip çekilmediğini öğrenmek için bir güvercin gönderir. Geriye ağzında bir zeytin dalı ile dönen güvercin  Allah ile insanlar arasında sağlanan barışın müjdesini verdiği için tarih boyunca zeytin dalı ve güvercin “barış sembolleri olarak kabul edilir.

Bugünki yazımla ilgili çok şey okudum, araştırdım. Araştırdıkça daha çok şey öğrendim, öğrendikçe şaşırdım ve hayran kaldım. Minik siyah tanenin büyük hikmeti.
Bugünki yazımla ilgili çok şey okudum, araştırdım. Araştırdıkça daha çok şey öğrendim, öğrendikçe şaşırdım ve hayran kaldım. Minik siyah tanenin büyük hikmeti.

Varlığı, duruşu yüzyıllarca yaşamasıyla kimi zaman bir sporcunun başarı tacı olmuş, kimi zaman iki ülke arasında savaş bitiren sembol olmuş, kimi zaman rivayetlere göre yağıyla Afrodit’in güzellik iksiri olmuştur.

Zeytin gibi diğer tüm doğada bulunan varlıklara yapılan ihanetin bedelini gün gelecek hep beraber ödeyeceğiz. Ödemeye başladık bile. Doğanında bir canlı olduğunun bilincine vardığımızda daha güzel insanlar olacağımızın umudu var içimde.

Bırakın da memleketimizin göğü mavi, dalı yeşil, tarlası sarı kalsın. Memleketimin doğal guzellikleri kadar güzel haftalarınız olsun.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler