TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
9.7 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMilletvekili Durgut öğrencilerle izmarit topladı

Milletvekili Durgut öğrencilerle izmarit topladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut öğrencilerle izmarit topladı. En çok izmarit toplayanlara çeşitli hediyeler dağıtılacak.

İnisiyatif öğrencileriyle birlikte Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyesi içerisinde çöp ve izmaritleri toplayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Müşerref Pervin Tuba Durgut, çevre temizliği ve sigara kullanımının zararları konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti.

İZMARİTLER BİTKİLER, HAYVANLAR, YER ALTI SULARI VE DENİZLER İÇİN CİDDİ TEHDİT 

Rektör Prof. Dr. Erdöl, “Kamuoyunda sigara denildiği zaman, genelde sağlık ve ekonomik boyutları ele alınmakta ve daha farklı bir zeminde tartışılmaktadır. Oysa ki sigara, her yönü ile A’dan Z’ye detaylandırılmalı ve dimağlara derinlemesine işlenmelidir. Gülhane Külliyemizde öğrenci, akademisyen ve kıymetli misafirlerimizin katılımlarıyla içen ve içmeyen herkesi dumanında esarete mahkûm eden sigaranın izmarit boyutuna dikkat çekerek farkındalık oluşturmak istedik.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre sigara izmaritleri dünyadaki en yaygın çöp türü olup içeriğinde kansere neden olduğu bilinen 60’tan fazla toksik madde barındırmaktadır. Dünya genelinde her yıl tüketilen yaklaşık 7 trilyon adet sigaranın izmaritlerinin üçte ikisi gelişigüzel çevreye atılmakta ve bu izmaritlerin doğada yok olması atıldığı bölgenin koşullarına bağlı olarak 18 aydan 10 yıla kadar değişebilmektedir” dedi.

Prof. Dr. Erdöl, “Etrafa atılan bu izmaritler yalnızca kötü bir görüntü oluşturmakla kalmayıp bitkiler, hayvanlar, yer altı suları ve denizler için de çok ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. 2021’de senatomuzda aldığımız karar gereği üniversitemizde tüm açık ve kapalı alanlarda sigara ve diğer tütün ürünleri ile elektronik sigaraların içilmesini yasaklayıp “Dumansız Üniversite” uygulaması başlatmıştık.

Yaptığımız etkinlikle hem uygulamamızın sonuçlarını inceledik hem de milli bir vazife olan mıntıka temizliği yaptık. TBMM Sağlık Komisyonu Başkan Vekili Sn. Müşerref Pervin Tuba Durgut, Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Sn. Prof Dr Toker Ergüder ve beraberimizdeki tütün savaşçıları ile Gülhane’mizi tütün endüstrisinin atıklarından temizledik” şeklinde konuştu.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyesi kampüs içerisindeki sigara izmaritlerini toplayarak, sigarasız hayat ve çevre temizliği konusuna değinmeye çalıştıklarını ifade ederek, öğrencileri ve toplumun tüm bireylerini bu konuda daha duyarlı olmaya davet ederek, “Dünya sigara ile hiç tanışmamış olsaydı, bugün sigara devleri yüzünden yaşanan birçok çevre felaketi yaşanmıyor olacaktı” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder de yaptığı açıklamada,

“Tütün endüstrisinin tüm geçmiş yıllardan birikmiş kirliliklerinden üniversitemizi temizliyoruz. Bundan sonra da tüm öğrenci arkadaşlarımızın desteği ile tütün endüstrisinin kirli atıkları ile üniversitemizi kirletmesine izin vermeyeceğiz. Topladığımız izmaritleri kargoyla sigara firmalarına göndereceğiz” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler