TRY - Türk Lirası
EUR
17,7798
USD
18,4748
GBP
19,9489
CNY
2,5811
22.4 C
Ankara
23 C
İstanbul
24.3 C
İzmir
27 Eylül 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMidyat'ta 'Ezidi Gençlik Festivali'

Midyat’ta ‘Ezidi Gençlik Festivali’

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye’den Avrupa’ya göç eden Ezidiler, 40 yıl sonra döndükleri Mardin’in Midyat ilçesinde ‘Ezidi Gençlik Festivali’ düzenledi. Festivalde kemençe ve davul eşliğinde oyunlar oynandı, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylendi.

Türkiye’den Avrupa’nın farklı ülkelerine 1980’li yıllarda çeşitli nedenlerle göç eden Ezidiler, 40 yıl sonra Mardin’in Midyat ilçesine döndü. Uzun yıllar vatan hasreti yaşayıp, yeniden Türkiye’ye dönme kararı alan Ezidi aileler, kendi inançları ve kültürlerini korumak ve yaşatmak için ‘Ezidi Dini ve Kültürel Varlıklarını Koruma Derneği’ni kurdu. Dernek çatısı altında birleşen Ezidiler, Midyat ilçesine bağlı Güven köyünde ‘1’inci Ezidi Gençlik Festivali’ni de düzenledi. Festivale Midyat, İdil ve Nusaybin ilçelerine bağlı Taka, Harabya, Deyvan, Koçan, Kivah, Kefnas ve Efşe köylerinde yaşayan Ezidilerin yanı sıra Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’dan da çok sayıda kişi katıldı. Festivalde kemençe ve davul eşliğinde oyunlar oynandı, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylendi.

Midyatta ezidi genclik festivali 1 - yerel haberler - haberton
Türkiye’den avrupa’ya göç eden ezidiler, 40 yıl sonra döndükleri mardin’in midyat ilçesinde ‘ezidi gençlik festivali’ düzenledi. Festivalde kemençe ve davul eşliğinde oyunlar oynandı, türkçe ve kürtçe şarkılar söylendi.

‘BU TOPRAKLARIN SUYUNU VE HAVASINI ÖZLEMİŞTİK’

Ezidi Dini ve Kültürel Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Süleyman Ağırman, tekrar ana vatana döndükleri için mutlu olduklarını belirterek, “Bu toprakların suyunu ve havasını özlemiştik. Şükürler olsun ki; yine ana vatanımızdayız ve artık geri döndük. Midyat’ta ilk olarak bir dernek kurduk ve şimdi de ilk etkinlik olarak geri dönme kararı alan Ezidi gençlerimiz ve halkımız için festival düzenledik. Her yıl, bir Ezidi köyümüzde bu festivalleri düzenlemeyi sürdüreceğiz. Bugün çok keyifli bir gündü, gençlerimizle halay çektik, sohbet ettik, anılarımız tazelendi. Gençlerimizin ana vatanlarına gelmelerini çok istiyoruz. İnşallah bu güzel günlerin devamı gelecektir” dedi.

Midyatta ezidi genclik festivali 2 - yerel haberler - haberton
Midyat'ta 'ezidi gençlik festivali' 1

‘GENÇLERİMİZİ BURAYA GETİRİP, ADAPTE ETMEK İSTİYORUZ’

Almanya’dan festivale katılan Seyfi Bacıni de Fransa, Belçika, Almanya’dan gençlerin Mardin’e geldiğini ifade ederek, “Çarşema Sor’dan (Kutsal Bayram) sonra köyümüzde ikinci olarak bu büyük festivali düzenliyoruz. Gerçekten mutluluk verici. Bunu daha da yaygınlaştırmak ve geliştirmek istiyoruz. Gençlerimizi buraya getirip, adapte etmek istiyoruz. Buranın, doğasını, güzelliğini, dilini, kültürünü, örf ve adetlerini göstermek istiyoruz. Ne yazık ki; yıllardır gençlerimiz dillerini biraz kaybetmişler. Onun için gençleri buraya getirmek için çok özen veriyoruz” diye konuştu.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler