TRY - Türk Lirası
EUR
20,499
USD
18,819
GBP
22,982
CNY
2,790
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıMidibüsü kebapçıya dönüştürdü

Midibüsü kebapçıya dönüştürdü

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Erzurum’da 32 yıl kamyonculuk yapan 3 çocuk babası Hacı Tahtakıran (55), satın aldığı midibüsü kebapçıya dönüştürdü.

Büyükşehir Belediyesi‘nin ruhsatıyla ‘Köfteci Hacının Yeri’ ismini verdiği midibüsünü Şehir Hastanesi’nin karşısındaki araziye yerleştiren Hacı Tahtakıran, “Ege’de gördüm, Erzurum’da da yapmak istedim” dedi. 

Midibüsü kebapçıya dönüştürdü

Erzurum’da yaşayan Hacı Tahtakıran, genç yaşta başladığı kamyonculuğu, zor olması sebebiyle bıraktı. Akrabaları lokantacılık yapan Tahtakıran, satın aldığı midibüsü seyyar kebapçıya dönüştürdü. Buzdolabından fırınına, çay ocağına kadar bir kebapçıda olması gerekenleri midibüsüne koyan Tahtakıran, çalışabilmek için Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden de ruhsat aldı. Tahtakıran, seyyar kebapçısını Erzurum Şehir Hastanesi karşısındaki araziye yerleştirerek, çalışmaya başladı. 

‘AĞRILI USTADAN DERS ALDIM’

Erzurum’da 32 yıl kamyonculuk yapan 3 çocuk babası Hacı Tahtakıran (55), satın aldığı midibüsü kebapçıya dönüştürdü.

Kamyonculuk mesleğini, zor olduğu için bıraktığını söyleyen Tahtakıran, aile mesleği lokantacılığa başlama kararı aldığını belirtti. Bu tür lokantaları özellikle Ege’de çok gördüğünü ifade eden Tahtakıran, “Kamyonculuğu zor olduğu için bıraktım. Benim ailem ve akrabalarım lokantacı. Ben de aynı mesleği yapmaya karar verdim. Ağrılı bir ustamdan 2-3 ay boyunca kebapçılık yapmayı öğrendim. Ruhsat aldığım ‘Köfteci Hacının Yeri’ni sağlıkçılar sürekli kontrol ediyorlar. Benim amacım insanlara hizmet vermek. Burada kebap yiyen, yine geliyor” dedi. 

Midibüs kebapçıya gelen Erzurumluların çok memnun olduğunu vurgulayan Tahtakıran, gelecekte işini büyüterek, lokanta açmayı planladığını söyledi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler