TRY - Türk Lirası
EUR
18,3050
USD
17,9565
GBP
21,7013
CNY
2,6577
24.5 C
Ankara
28.6 C
İstanbul
28.2 C
İzmir
9 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMGK Bildirisi'nde terörle mücadele vurgusu

  MGK Bildirisi’nde terörle mücadele vurgusu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  MGK Bildirisi’nde terörle mücadele vurgusu: “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ilave tedbirler görüşülmüştür”

  Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı. Yaklaşık 3 saat 10 dakika süren toplantının ardından MGK bildirisi yayımlandı. Yayımlanan bildiride terörle mücadele vurgusu yapılarak, “PKK/KCK- PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür” denildi.

  Toplantıda, FETÖ terör örgütüyle mücadelede gelinen aşamanın değerlendirildiği belirtilerek, “15 Temmuz darbe girişiminin faili terör örgütü FETÖ ile mücadelede gelinen aşama değerlendirilmiş; Türkiye’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan bütün odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği bir kez daha güçlü bir şekilde teyit edilmiştir” ifadeleri kaydedildi.

  Mgk bildirisinde terorle mucadele vurgusu 1 - yerel haberler - haberton
  MGK Bildirisi’nde terörle mücadele vurgusu

  ‘MÜTTEFİKLERİMİZ, TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALMAYA DAVET EDİLMİŞTİR’

  Toplantıda, NATO Liderler Zirvesi’nin tüm detaylarının ele alındığı belirtilen bildiride, “Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi ve neticeleri tüm detayları ile ele alınmış; Türkiye’nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde ve samimiyetle yerine getirdiği hatırlatılarak, aynı yaklaşımı ittifakın diğer üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK- PYD/YPG ile mücadelede Türkiye’nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

  ‘YUNANİSTAN’IN İHLALLERİNİ DEVAM ETTİRMESİ KABUL EDİLEMEZ’

  MGK Bildirisi’nde, Yunanistan’ın karasu ve hava sahası ihlallerinin kabul edilemez olduğu belirtilerek, “Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısrarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine ayrıca; düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı faaliyetlerine bir kez daha son verme çağrısında bulunulmuştur” denildi.

  KKTC’nin iki devletli çözüm vizyonuna destek verildiği aktarılan bildirinin devamında ise şu ifadeler yer aldı:

  “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde iki devletli çözüm vizyonuna güçlü destek beyan edilmiştir. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek kapsamlı ateşkes ilan edilmesi yönündeki çağrımız tekrarlanmış; bu kapsamda Türkiye’nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir gıda krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği belirtilmiştir. Koronavirüs salgını ve ardından dünya genelinde yaşanan çatışmalarla derinleşen küresel ekonomik krizin, genişleyen siyasi ve sosyal etkileri tüm boyutlarıyla değerlendirilmiş, ülkemizin gelecekte ortaya çıkması muhtemel tehditlere karşı her alanda güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler