TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
27 C
Ankara
25.3 C
İstanbul
32 C
İzmir
1 Ekim 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarMetin Akpınar olmak

Metin Akpınar olmak

Mine Meriç
Mine Meriçhttps://haberton.com/
Mine Meriç, 1999 yılı Edirne doğumlu. Tekirdağ'da yaşıyor. Akdeniz Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunu. Tarihe, Irklara, Mitolojiye, Astrolojiye, Gökyüzüne meraklı. En büyük tutkusu yazı yazmak, ilkokul yıllarından beri şiir, kompozisyon, hikayeler gibi türleri yazmayı seviyor.

Haftanın Öne Çıkanları

İyi ki yapmışım filmi; Metin Akpınar, insanlığı yalamış yutmuş bir insan. Öyle karakterler oluşturmuştur ki kendi kimliğine ait ama o kadarda farklı.

İnsanın gelişimi bakın ne kadar yaşadığı yerlerle ilgili. İnsanı incelersen en iyi sen sergilersin insanı. Görmek bakmak gerçekten hayatı etkiliyor. Şimdi kimse birbirine bakmıyor bile, değil incelemek.

Metin Akpınar ki insanı, insanlığı yalamış yutmuş bir insan. Öyle tiplemeler, öyle karakterler oluşturmuştur ki kendi kimliğine ait ama o kadarda farklı. Bir ömürde bir kaç hayat yaşamak geçiyor filminde bir kaç demek az olur bir çok demek daha iyi gibi. Babası kimya işinde çalışırmış ilk orda çalışırken annesiyle tanışıp evlenmişler. İş yerinin lojmanı 12 hanenin yaşadığı 1 konakmış. Çok yönlülük belki de çok insanlıktan da geliyordur. Çok insan çok bilgi demek, çok bilgi çok bilgisizlik bir yandan.

Bu öyle bir şey ki yedikçe yiyesin gelir, öğrendikçe kendini cahil hissedersin. Öğrenmeye açsındır. Daha sonra konağın karşısındaki başka bir eve taşınmışlar. Bu sırada Pertevniyal lisesinde okumakta Metin bey. O sıralardan kentliler gibi olmasını isteyen babasıyla tiyatrolara gitmekte, sinemalara gitmekte, babasının işyerinde kimya, biyoloji, tıp bilimini incelemektedir. Lisenin tiyatro kolundadır ancak çok öncesine dayanır taklitleri, tiplemeleri. Mahalleden geçen seyyar satıcıların seslerini taklit etmekte, dayısının Karagöz- Hacivat oyunlarına yardımcı olarak ortaya çıkmaya hazırlanır.

Metin akpınar olmak
Metin Akpınar olmak

Ama babası doktor olmasını istemiştir içten içe Metin beyde meraklıdır. Doktor dostları çeyrek doktor der biri hastalansa biri düşse teşhisi kendince koyar ilacını yazar zarfa koyarmış doktora git sonra aç zarfı dermiş. Şimdiye kadar yaklaşık yüzde 80 ini doğru tahmin etmiş. O sıralar oturdukları evin karşısına yeni birileri taşınıyor Göksel hanım eşi, hayat arkadaşı. Camdan annesiyle izlerken gelinin geldi gibisinden bir şeyler dediğini söylüyor. Kamyondan eşyalar iniyor eve giriyorlar. Annesi çorba yapıyor götürüyor böyle başlıyor ve ömür boyu sürüyor.

Bunları öğrendikçe filmlerini de kendi hayatında yani izlediği, gördüğü hayatlardan birer parça alarak oluşturduğu görünüyor. O sırada tiyatro seçmelerine giriyor kazanıyor. Tiyatrolar, kabareler, sinemalar, filmler derken uzun bir sanat serüveniyle hayatı devam ediyor. Zeki Alasya ile Zeki-Metin ikilisi olmaları kabare zamanlarına dayanıyor. En uzun süren ikili ortaklık olarak geçiyorlar. Yıllarca aynı insanla seyirciyi güldürebilmek müthiş yetenek. Birbirini tanımaktan, tek hareketini anlamaktan geçen takılmadan doğaçlamanın önünü açacak olan bir dostluk hikayesi onlarınki. Şimdilerde üniversitelerin tiyatro bölümlerinde hocalık yapan Metin Akpınar bilgisini ve tecrübesini yeni nesil tiyatroculara aktarmaktadır.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler