TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamMeryem öğretmen odun kırıp soba yakıyor

Meryem öğretmen odun kırıp soba yakıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Van’ın Tuşba ilçesindeki Kolsatan İlkokulu’nda 3 yıldır görev yapan Meryem öğretmen derslere girmenin yanı sıra okulun diğer işlerini de üstleniyor.

Temizlik görevlisi ile temizlik yapan Meryem Duran, kış mevsiminde ise odun kırıp, sobayı yakarak öğrencilerine sıcak ortam hazırlıyor. İşini severek yaptığını anlatan Duran, “Çocuklarım gerçekten çok terbiyeli. Öğrenci-öğretmen ilişkisini anlatmaksa çok zor. Birinin parmağına zarar gelse çok üzülürüm. Zarar görmemesi için de elimden geleni yapıyorum” dedi.

Meryem öğretmen odun kırıp soba yakıyor
Meryem öğretmen odun kırıp soba yakıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi’nde mezun olan Meryem Duran, 3 yıl önce Tuşba ilçesine bağlı kırsal Kolsatan Mahallesi’nde göreve başladı. Saray ilçesi Kepir Mahallesi’nde doğan 6 kardeşten en küçüğü olan Duran, kısa sürede hem öğrencilere hem de mahalle halkına kendini sevdirdi. Kolsatan İlkokulu’nda çocukları geleceğe hazırlayan Duran, ders vermenin yanı sıra okulun diğer işlerini de üstleniyor.

Temizlik görevlisi ile temizlik yapan Duran, kış mevsiminde ise odun kırıp, sobayı yakarak öğrencilerine sıcak ortam hazırlıyor. 14 çocuğa ders veren Duran, öğrencilerle sosyal aktiviteleri de ihmal etmiyor. Azmi ve fedakarlığı ile dikkati çeken Meryem Duran’ın çalışmaları sonrası, Tuşba Belediyesi de Kolsatan İlkokulu’na oyun parkı kurdu.

‘BENİM İÇİN AĞLADIKLARINI GÖRDÜM’

İşini severek yaptığını anlatan Meryem Duran, “Sabah erken saatlerinde personelimiz ile birlikte okula gelip sobamızı yakıyoruz. Daha sonra da derslerimize başlıyoruz. Çocuklarım gerçekten çok terbiyeli. Öğrenci-öğretmen ilişkisini anlatmak ise çok zor. Birinin parmağına zarar gelse çok üzülürüm.

Zarar görmemesi için de elimden geleni yapıyorum. Onlar da bunu gördüler. Çok vefalı çocuklar, onları çok seviyorum, onlar da beni seviyor. Ara tatile gittiğimde benim için ağladıklarını gördüm. Rabb’im, onların yolunu açık etsin” dedi. 

Van'ın tuşba ilçesindeki kolsatan i̇lkokulu'nda 3 yıldır görev yapan meryem öğretmen derslere girmenin yanı sıra okulun diğer işlerini de üstleniyor.
Van’ın Tuşba ilçesindeki Kolsatan İlkokulu’nda 3 yıldır görev yapan Meryem öğretmen derslere girmenin yanı sıra okulun diğer işlerini de üstleniyor.

‘GERÇEKTEN EĞİTİME İHTİYAÇLARI VAR’

Okulun hem yetkili müdürü hem öğretmeni olan Duran, “Gerek şartlar gerek zorluklar olsun; elimizden geldiğince üstesinden gelmeye çalıştık. Kırsal mahallelerdeki çocukların gerçekten eğitime ihtiyacı var.

Öğrencilerimiz mutlu olduklarında, biz de kendimizi mutlu hissediyoruz. Onların gülümsemesi; bazen ilaç gibi geliyor. 3 yıldır bu okulda görev yapıyorum. Buraya ilk geldiğimde okulda bazı eksiklikler vardı. Sağ olsun Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yardımcı oldular” diye konuştu. 

Meryem ogretmen ogrencileri usumesin diye odun kirip soba yakiyor 3042 dhaphoto7 - yaşam - haberton
Meryem öğretmen odun kırıp soba yakıyor 1

‘BÖLGEDEKİ DURUM DEĞİŞMEYE BAŞLADI’

Yıllar önce kız çocuklarının okula gidemediği bir bölgede yaşadığını, ailesinin ise kendisine hep destek olduğunu aktaran Duran, “Bölgedeki bu durum değişmeye başladı. Ailem okumam için hep destek oldu ve çok güzel yetiştirdiler. Ben de olabildiğince bunu öğrencilerime yansıtmaya çalışıyorum. Buradan tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü de kutluyorum. Şehit olan öğretmenlerimize ise Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler