16.4 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıMerkez Bankası yine mantıklı olanı yaptı

  Merkez Bankası yine mantıklı olanı yaptı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Prof. Dr. Emre Alkin, “Merkez Bankası yine mantıklı olanı yaptı” dedi.

  Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, sabah kişisel internet sitesinde ve sosyal medyada, “Merkez Bankası mantıklı olarak bugün faizi değiştirmez” dediğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bazı takipçilerim, ‘En mantıklısı faizi yükseltmek değil mi?’ diye sordu. Onlara ‘En mantıklısı değil, mantıklısı’ diye cevap verdim. Normal şartlarda Merkez Bankası’nın faizi 0.25 puan yükseltmesi en mantıklısı gibi gözükse de dünyanın ve Türkiye’nin normal şartlarda bulunmadığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Merkez Bankası’ndan normal şartlarda atılabilecek bir adımı beklemek doğru olmaz.”

  Prof. Dr. Emre Alkin, “Merkez Bankası Yine Mantıklı Olanı Yaptı” Dedi.

  Prof. Dr. Alkin, faizlerde yeni bir indirime gitmenin de mümkün olmadığını belirterek, döviz kurları seyrinin de göz önüne alındığında faizlerin düşürülemeyeceğinin ortada olduğunu söyledi.

  Geçen ayki toplantıda Merkez Bankası’nın faizi indirse bile bunu çok küçük bir oranda yapacağı öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Alkin, “Aslında gönlümüzdeki aslan, faizi hiç değiştirmemesiydi. Nitekim geçen ay faiz değiştirilmeden sabit bırakılınca sosyal medyada, ‘Bizim düşündüğümüzden de iyisini yaptı’ diyerek kararı alkışladık. Bizim gibi gerektiğinde eleştiren uzmanların geçen ayki kararı olumlaması da Merkez Bankası’nı bu ay da faizi sabit tutmaya itti” diye konuştu. 

  Merkez Bankası yine mantıklı olanı yaptı

  Analistler ve uzmanların yorum yapmadan önce Merkez Bankası’nın geçmişte siyasi, ekonomik, toplumsal gelişmelere ne tepki verdiğinin iyi incelemesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Emre Alkin, böylelikle alınacak kararı öngörmenin mümkün olabileceğini ifade etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler