TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerPolitikaMemur ve memur emeklileri için zam teklifi

Memur ve memur emeklileri için zam teklifi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İYİ Parti’den memur ve memur emeklileri için zam teklifi. İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, memur ve memur emeklileri için yüzde 55.6, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de yüzde 54.6 oranında zam yapılması gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aralık ayına ilişkin 1.18 olarak açıkladığı enflasyon rakamlarına değinen Zorlu, “Bunu geçim derdi olan hiçbir insan vicdanının bunu kabul etmediğini biliyoruz. Böyle olduğunu kabul etsek, bu baz etkisi oyunundan başka bir şey değil.” dedi.

Yıl sonu enflasyon rakamının ise yüzde 64.3 olarak açıklandığını hatırlatan Zorlu, “Bu bile son 20 yılın en yüksek enflasyonu. ‘İki ay önce 85.5’ti, şimdi 21.2 puan gerilettik” diyerek bunu vatandaşımıza enflasyon başarısı olarak sunuyorlar. Enflasyon 1.18 değil de, 13 puan çıkmış olsaydı, 84.4 olan geçen ayki enflasyon rakamı 83.5’e gerileyecekti. Baz etkisi dediğimiz şey bu.” şeklinde konuştu.

Fiyat artışlarının sürdüğüne dikkat çeken Zorlu, “Esasında ortaya konulan yaklaşım bir saz etkisinden ibaret. Seçim gelirken bir saz ekibi kurulmuş. En acısı da şu; vatandaşa vaat edilen kuru gürültü. Vatandaşımızı da çok rahatsız edecek bir kuru gürültüden söz ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre, Aralık 2002’de ortalama memur maaşı 3,14 asgari ücretken, Temmuz 2022’de bu oranın 1,71’e gerilediğine işaret eden Zorlu, “Eğer bugünkü zam oranları geçerli olursa oran 1,28’e gerileyecek. Bu kabul edilebilir bir oran değil. Türkiye gerçekten geriye gidiyor, yoksullaşıyor.” dedi.

İyi̇ parti'den memur ve memur emeklileri için zam teklifi
İYİ Parti’den memur ve memur emeklileri için zam teklifi

Memur ve memur emeklileri için zam teklifi

“Peki biz nasıl bir zam öneriyoruz?” diye soran Zorlu, “İTO’nun tüketici enflasyon artışını bile esas almış olsak, yüzde 36’lık bir zam yapılması gerekiyordu. Bize göre esas olan, ortalama memur ve emekli maaşlarının asgari ücret karşısındaki eriyişidir. Asgari ücretin üstünde maaş alan kesimler kademe kademe asgari ücret tuzağına ilerlemektedir. Dolayısıyla biz memur ve memur emeklileri için, bu eriyişin daha fazla açılmaması adına yüzde 55.6, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de yüzde 54.6’lık bir zam oranının en düşük zam oranı olabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel okul öğretmenlerine müjde

Özel okul öğretmenlerinin sorunlarına değinen Zorlu, hayat pahalılığı sebebi ile geçtiğimiz yıl 1100 özel okulun kapanmak zorunda kaldığına vurgu yaptı.

İktidarın aldığı yanlış kararların da bu tablonun temel sebepleri arasında yer aldığını dile getiren Zorlu, 2014 yılındaki yasa değişikliğini hatırlattı.

Söz konusu değişiklikten önce özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, devlet okullarındaki öğretmenlerin özlük haklarıyla benzer haklara sahip olduğunu kaydeden Zorlu, değişiklikle sektörün kaosa itildiğini savundu.

“Oysa biz özel okul öğretmenlerinin çok önemli bir işlev gördüğünü düşünüyoruz” diyen Zorlu, özel okul öğretmenlerinin vergi ve SGK ödemelerinin yüzde 50’sinin devlet tarafından üstlenilmesi ve özel okullara ilişkin KDV’nin de kaldırılması için Meclis’e kanun teklifi vereceklerini açıkladı.

Zorlu basın toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler