TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Mavi Nefes Projesi'nin yıllık raporu açıklandı

‘Mavi Nefes Projesi’nin yıllık raporu açıklandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla başlatılan ‘Mavi Nefes Projesi’nin yıllık raporu açıklandı.

21 Eylül 2021 – 22 Eylül tarihleri arasında deniz süpürgeleriyle gerçekleştirilen atık toplama işleminde yaklaşık 73 bin kişinin günlük ürettiği atığa eşit katı atık çıkarıldı.

Proje kapsamında deniz süpürgelerinin topladığı yaklaşık 82,6 ton atığın üçte biri, yani 24 tonu poşet, pet şişe vb. plastik atıklardan oluşuyor. Temizlik kapsamında Marmara Denizi’nden 16 ton ahşap malzeme, 7 ton giyim ve tekstil malzemesi, 6 ton metal, 7 ton balık ağı gibi balıkçılık atıklarıyla 18 ton deniz salyası ve deniz çöpü toplandı.

ANTALYA ADRASAN’DA DA 3 AYDA 2.2 TON ATIK TEMİZLENDİ

‘Mavi Nefes Projesi’ni Antalya Adrasan’a da taşıyan Garanti BBVA ve TURMEPA, proje kapsamında temmuz ayından eylül sonuna kadar 2 bin 200 ton atık temizledi. Bu sayede 17 bin 600 litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı.

‘Mavi Nefes Projesi’nin yıllık raporu açıklandı

Projenin ilk yılında İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da 112 kurumda 21 binin üzerinde öğrenciye ve bin 218 öğretmene ulaşıldı. Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik verilen farkındalık eğitimlerinde gelecek nesillerin iklim krizi ve deniz temizliği gibi konularda bilgilerinin artırılması hedefleniyor. Eğitimler sonucunda yapılan ölçme ve değerlendirme testlerinde gençlerin bu konuda farkındalığının arttığı görüldü.

Bu testlerde, öğrencilerin denizlerin oksijen kaynağı olması konusundaki bilgi seviyeleri yüzde 68,5’den yüzde 99’a, ‘Sıfır Atık Projesi’ ile ilgili farkındalıkları da yüzde 64,5’den yüzde 86,3’e yükseldi. Atık oluşumunun önlenmesi ve geri dönüşüm konularına ise hassasiyetlerinin arttığı görüldü.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler