TRY - Türk Lirası
EUR
20,780
USD
19,052
GBP
23,485
CNY
2,790
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıMars logistics 2022’yi yüzde 29 büyüme ile kapattı

Mars logistics 2022’yi yüzde 29 büyüme ile kapattı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Mars Logistics 2022 yılını 515 milyon Euro ciro ve Euro bazında yüzde 29 büyüme ile kapattığını açıkladı. 

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, 2022 yılındaki çalışmalarını değerlendirerek, 2023 hedeflerine ilişkin bilgi verdi. 1989 yılında kurulan şirketin, 2 bin 344 çalışanı, yurt içi ve yurt dışında toplamda 38 şube ve deposu ile tüm lojistik hizmetlerini müşterilerine entegre bir şekilde sunduğunu söyleyen Sahillioğlu, otomotiv sektöründe yaklaşık 500, tekstilde ise 2 bin firma olmak üzere bütün sektörlerde toplamda yılda 8 bine yakın firmaya hizmet verdiklerini dile getirdi. Sahillioğlu, yurt içinde ve yurt dışındaki büyüme stratejilerinin devam edeceğini belirtti.

2023’TE DE YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

4 bin adet özmal araçlık filo ile başta otomotiv, tekstil, perakende, inşaat, kozmetik, enerji olmak üzere dış ticaretin kilit sektörleri için komple/parsiyel ithalat ve ihracat karayolu taşımacılığı yaptıklarını anlatan Sahillioğlu, 2023 yılında da filo yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. 

2023 yılında özmal vagon sayısını 180’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Sahillioğlu, 2022 yılında 90 adet özmal vagonu bünyelerine kattıklarını aktardı. Bu yatırım ile Türkiye’de üretilmiş ve tescillenmiş sahibine ait vagonlar ile Avrupa’ya ihracat yapan ilk firma olma özelliğini taşıdıklarını vurgulayan Sahillioğlu, Trieste – Halkalı – Avrupa arasındaki haftalık tren sefer sayılarını da 42’ye yükselteceklerini ve demiryolu taşımacılığı için yeni rotalar eklemeyi planladıklarını dile getirdi. 

Mars logistics 2022yi yuzde 29 buyume ile kapattiw - i̇ş dünyası - haberton
Mars logistics 2022’yi yüzde 29 büyüme ile kapattı

ODAK ‘SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK’

“Sürdürülebilir taşıma modları yatırımlarımız ile intermodal ve demiryolu taşımalarımız sayesinde bir önceki yıla göre yüzde 61 emisyon tasarrufu ve karşılığı 1.6 milyon ağaca eş emisyonun salımını engelledik” diyen Sahillioğlu, yeşil lojistik çalışmalarının ve sürdürülebilirlik çalışmalarının devam edeceğinin altını çizdi.

Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali projesine de değinen Sahillioğlu, “Sürdürülebilirlik, en çok odaklandığımız konulardan biri. Hem taşıma modlarında hem de şirket içindeki her alanda doğaya saygılı iş anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu kapsamda sürdürdüğümüz atık yönetim faaliyetleri, yağmur suyu hasadı, evraksız ofis portalları dışında geçtiğimiz senelerde hayata geçirdiğimiz Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü GES projemiz ile Mars’ın yurt içindeki tüm tesislerinin tükettiği enerjiden daha fazla enerji ürettik. Bu sayede üretilen elektrikle; 2021 yılında bin 472 ton CO2e, 2022 yılında bin 516 ton CO2e emisyon tasarrufu sağladık” dedi.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Manifestosu’nu da 2022 yılında yayınladıklarını belirten Sahillioğlu, bu kapsamda yapılan çalışmalarının, yenilebilir enerji yatırımlarının 2023 yılında ve sonrasında da devam edeceğini, düzenli olarak karbon emisyon hesaplama ve raporlaması yaptıkları müşteri sayısında bir önceki yıla göre yüzde 70 artış olduğunu söyledi.

Ar-Ge çalışmalarını daha da genişletmek üzere 2022 yılında Teknopark ofisini açtıklarını söyleyen Sahillioğlu, “Ürettiğimiz programları ve projeleri çoğaltacağız. 2023 yılında “İş Ekipmanlarının Renovasyonu Projesi” kapsamında yenilenen lityum iyon pilli iş makineleri ve elektrikli ekipmanlar ile üretilen yenilenebilir enerji sayesinde lojistik depolarında net sıfır emisyonlu iş makinelerine geçeceğiz. Bu sene Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayarak ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini de alacağız” dedi.

ÇALIŞAN SAYISINDA YÜZDE 32’LİK ARTIŞ

2022 yılında çalışan sayısını yüzde 32 artırdıklarını belirten Sahillioğlu, “2023 yılında da bu sayıyı yüzde 10 oranında artırmayı planlıyoruz. 2020 yılında başlayan hibrit çalışma sistemine ek olarak 2022 yılında çalışanların iş-özel hayat dengesini sağlamak adına esnek çalışma modelini de devreye aldık. İnsan odaklı çalışma sistemi 2023 yılında da devam edecek” diye konuştu. 

TIR SÜRÜCÜLERİ YETİŞMEYE DEVAM EDİYOR

2021 yılında hayata geçirilen, tır sürücülüğü mesleğine ilgi duyan ancak gerekli eğitim ve belgeleri olmayan gençlere açık olan Mars Sürücü Akademisi’ne 2022 yılında 149 kişi katıldığını söyleyen Sahillioğlu, “Akademi, 2023 yılında da devam edecek. Cinsiyet eşitliğini savunmaya Mars’ın her alanında olduğu gibi Mars Sürücü Akademisi’nde de devam ediyor, kadın-erkek tüm adayları akademimize katıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler