TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMarmara Denizi'ne 60 resif bırakıldı

  Marmara Denizi’ne 60 resif bırakıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Marmara Denizi’ne biyoçeşitliliği arttırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün desteği ile 60 resif bırakıldı.

  İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Resiflerde yaptığımız gözlemlerde bölgelerde yaklaşık olarak 17 çeşit balığın olduğunu gördük” dedi.  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Benal Gül ise “Yapay resifleri attıktan sonra da bölgede biyoçeşitliliğin arttığını birçok deniz canlısının bizim yapay resiflerimiz üzerinde yuvalandığını hatta ürediğini tespit ettik” diye konuştu.

  Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün desteği ile İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından uygulanan yapay resif projesinde Heybeliada çevresine 60 yapay resif bırakıldı.

  Yapay resiflerin Marmara Denizi’ne yerleştirilmesinin amacının ise küçük balıkçılığı desteklemek, biyolojik çeşitliliği arttırmak, yasadışı balıkçılık operasyonlarını engellemek, çeşitli nedenler ile kaybolmuş veya zarar görmüş habitatların eksikliğinin gidermek olduğu belirtildi. Resiflerin yerleştirme çalışmasına  İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, İl Tarım Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan da katıldı.

  Marmara denizine 60 resif birakildi 1 - yerel haberler - haberton
  Marmara Denizi’ne 60 resif bırakıldı

  “BU RESİFLERİNDE BALIK ÜREMESİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

  İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, projenin 2019 yılında başladığı belirterek “Denizdeki biyoçeşitliliği arttırmak ve trol avcılığına karşı mücadele etmek için yaptığımız bir projeydi. Adalar bölgesinde ve Sarayburnu’nda denizlere resif atmak suretiyle beton blokları atıyoruz. Bu resiflerinde balık üremesini sağlamak istiyoruz. Bugüne kadar 660 adet balık üretim resifi ve 39 anti trol attık. Çalışmalarımı devam edecek.

  Attıktan sonra durmuyoruz. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile birlikte sürekli gözlemliyoruz. Daha önce attığımız resiflerde yaptığımız gözlemlerde bölgelerde yaklaşık olarak 17 çeşit balığın olduğunu gördük. Yaptığımız çalışmaların başında denetimlerimize devam ediyoruz. Balıkçılarımızın  20-30 yıldır gözükmeyen uskumru balığının ve kalamar balığının görüldüğünü söylüyor. Şu anda Adalar bölgesindeyiz. 60 adet resifi buraya atacağız. 90 tane ise Sarayburnu önüne atacağız. Burada dediğim gibi günün sonunda sürekli olarak yeni alanlar tespit edildikçe atacağız. Alanlarımızı üniversitemiz ile karar veriyoruz” dedi. 

  Marmara denizine 60 resif birakildi 2 - yerel haberler - haberton
  Marmara Denizi’ne biyoçeşitliliği arttırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün desteği ile 60 resif bırakıldı.

  “RESİF SAYISI 660’A ÇIKACAK”

  Projeye danışmanlık yapan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Benal Gül ise “Yapay resifler, İstanbul kıyıları ile için oldukça gerekli alanlar. Bugün ve yarın yapacağımız çalışmalar ile 2 alan tamamlanmış olacak. Üçüncü alanın yerleştirme çalışmaları devam ediyor. Dördüncü alanın yerleştirmesi ise önümüzdeki günlerler de gerçekleşecek.

  Yaptığımız çalışmalar ile yapay resiflerin gelişimini takip ediyoruz. Biz yapay resifleri atmadan öne oldukça yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Resifleri atılacağı bölgeleri seçerken zemin yapısı çamur ve yıpranmış alanları tercih ettik. Yapay resifleri attıktan sonra da bölgede biyoçeşitliliğin arttığını birçok deniz canlısının bizim yapay resiflerimiz üzerinde yuvalandığını hatta ürediğini tespit ettik. Dolayısıyla yapay resiflerin doğru bir uygulama olduğunu söyleyebilirim” dedi.  Yarın ise Sarayburnu açıklarına 90 adet resif bırakılmasıyla Marmara Denizi’ndeki yapay resif sayısı 660’a çıkacak. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler