TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
25.1 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
30.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerMariupol'dan tahliye operasyonunda 2'inci aşama

  Mariupol’dan tahliye operasyonunda 2’inci aşama

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Mariupol’dan tahliye operasyonunun ikinci aşamasının tamamlandığını ve şehirden 344 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

  Günlük ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski, Mariupol’dan tahliye operasyonunun ikinci aşamasının tamamlandığını ve şehirden ve banliyölerinden 344 kişinin kurtarıldığını bildirdi. Tahliye edilenlere gerekli yardımın sağlandığını söyleyen Zelenski, “Müzakere sürüyor ve Azovstal’dan, Mariupol’dan insanları kurtarmaya devam etmeyi umuyoruz. Orada hala siviller, kadınlar, çocuklar var” dedi.

  Ayrıca Zelenski, 36 yaşındaki gazeteci Oleksandr Makhov’un Harkiv bölgesinde, İzyum yakınlarındaki çatışmalarda hayatını kaybettiğini açıkladı. Zelenski, Luhansk bölgesinde doğan Makhov’un 2017 yılında Antarktika’daki Ukrayna istasyonunu ziyaret eden ilk Ukraynalı gazeteci olduğunu, Covid döneminde Çin’den getirilen Ukraynalıların bulunduğu Sanzhary’de 2 hafta yaşadığını ve savaşın ilk gününden itibaren gönüllü olarak cephede yer aldığını belirtti. Zelenski gazeteci hakkında “Vatansever, samimi, daima kibirden uzak” ifadelerini kullanırken, Makhov’un yakınları ve dostlarına taziyelerini sundu.

  Mariupol'dan tahliye operasyonunda 2'inci aşama
  Mariupol’dan tahliye operasyonunda 2’inci aşama

  Öte yandan Zelenski, İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile görüştüğünü, Ukrayna’nın doğusundaki ve özellikle Mariupol’daki durumu konuştuklarını ifade etti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de görüştüğünü söyleyen Zelenski, “Barış için atılması gereken sonraki diplomatik adımlar üzerinde anlaştık. Tüm savaş suçlularının nasıl adalete teslim edileceğini tartıştık” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler