TRY - Türk Lirası
EUR
20,198
USD
18,829
GBP
22,743
CNY
2,773
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamMamak'ta belediye ekiplerine köpek cinayeti iddiası

Mamak’ta belediye ekiplerine köpek cinayeti iddiası

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Mamak’ta belediye ekiplerine köpek cinayeti iddiası; Hayvanseverler, belediyenin hayvan barınağı önünde toplanarak duruma tepki gösterdi.

Hayvansever Aynur Öztürk, dün komşularının haber vermesi üzerine oturduğu Ege Mahallesi’ne gittiğinde, Mamak Belediyesi ekiplerinin yerde kanlar içindeki 2 sokak köpeğini araca koymaya çalışırken gördü. Kendi beslediği ‘Haçiko’ isimliği köpek de uyuşturularak, araca konulan Aynur Öztürk, duruma tepki gösterdi.

Öztürk, cep telefonu ile kanlar içindeki köpekleri ve belediye görevlilerini görüntüledi. Aynur Öztürk, kendi köpeğini araçtan indirirken, ölen 2 köpek görevliler tarafından götürüldü.Köpeklerin görevliler tarafından darbedilerek öldürüldüğünü ileri süren Aynur Öztürk’ün görüntüleri sosyal medyada paylaşması üzerine tepkiler büyüdü.

Hayvanseverler Mamak Belediyesi Sokak Hayvanlar Rehabilitasyon Merkezi önünde toplandı. Yaklaşık 30 kişilik grup, ölen 2 köpeğin kendilerine teslim edilmesini istedi. İçeriye girmek isteyen gruba görevliler izin vermedi. Geç saate kadar barınak önünde bekleyerek tepkilerini gösteren hayvansevreler, daha sonra dağıldı.

Mamakta belediye ekiplerine kopek cinayeti iddiasif - yaşam - haberton
Mamak’ta belediye ekiplerine köpek cinayeti iddiası

‘ARABADA KAN REFAN İÇİNDE ÖLMÜŞ 2 KÖPEK VARDI’

Aynur Öztürk, Öğretmenler Günü programı nedeniyle eşinin görev yaptığı okuldayken arkadaşının arayarak durumu kendisine bildirdiğini anlatarak, “Orada beslediğimiz köpeklerin Mamak Belediyesi tarafından toplandığını söyledi. Biz gittiğimizde Mamak Belediyesi beslediğimiz köpekleri apar topar topluyor. Kimi bayıltılmış, sersemlemiş şekilde arabanın içindeler.

Arabada, kan revan içinde 2 tane ölmüş hayvan vardı. Benim kısırlaştırdığım, küpesi olan ‘Haçiko’ isimli köpeğimi de o cesetlerin üstüne atıyorlar. Ben bunu gördüm, kanıt olsun diye de elimdeki telefonla çekme gereği duydum. Köpeğimi almaya çalışırken zabıta arkadaş beni itti, elimdeki telefonu almaya çalıştı. Ben o arada elimden yaralandım. Beni itti, ben yere düştüm” dedi.

‘BİZ VE KÖPEKLER DARBEDİLDİ’

Mamakta belediye ekiplerine kopek cinayeti iddiasih - yaşam - haberton
Mamak’ta belediye ekiplerine köpek cinayeti iddiası; hayvanseverler, belediyenin hayvan barınağı önünde toplanarak duruma tepki gösterdi.

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Burcu Yağcı ise “Mamak Belediyesi’nin küpeli köpekleri yasaya aykırı topladığı ve o sırada 2 köpeğin öldürüldüğü ihbarı geldi merkezimize. Bunun üzerine olay yerine başkanımız Avukat Tuğba Gürsoy intikal etti. Başkanımızın barınak aracını takip etmesine izin verilmedi zabıta tarafından.

Kendisi darbedildi, köpekler de darbedildi. Köpeklerin bize teslim edilmesini, otopsi yapılmasını talep ediyoruz. Mamak Belediyesi’ni yasaya uygun davranmaya davet ediyoruz. Yasaya aykırı toplamalarına son vermeye davet ediyoruz. Küpeli köpeklerin barınaklarda toplanması 5199 sayılı yasaya aykırı. Bu yasaya aykırı talimat veriyor ve suç işliyorlar” dedi.

BELEDİYE: ARAÇ ÇARPTI

Mamak Belediyesi’nin internet sitesinden yapılan açıklamada ise, köpeklerin kaza sonucu ölmüş halde bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine gidildiği belirtilerek, “24.11.2022 tarihinde saat 08.22’de çözüm merkezimize gelen ihbarla Doğukent Caddesi’nde bir aracın çarpması ile kanlar içinde kalarak hayatını kaybeden bir sokak köpeği, yapılan ihbar üzerine Veteriner Müdürlüğü görevlileri tarafından araca alınmıştır.

Ege Mahallesi’nde saldırgan köpeklerle ilgili yapılan başka bir ihbar üzerine, Veteriner Müdürlüğü görevlilerinin köpekleri aynı araca alması esnasında bir şahıs, kaza sonucu ölen köpekle ve diğer köpeklerle ilgili tepki göstermiştir. Çalışmalar esnasında Veteriner Müdürlüğü’nün görevini yapmasına engel olmak isteyen görevlilere saldıran ve yalan haber yayan şahıs hakkında yasal işlemler başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler