TRY - Türk Lirası
EUR
19,626
USD
18,638
GBP
22,809
CNY
2,666
6 Aralık 2022, Salı
Ana SayfaHaberlerPolitikaMaliyet artışları fırıncıyı isyan ettiriyor

Maliyet artışları fırıncıyı isyan ettiriyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e sorunlarını anlatan fırıncı esnafı maliyet artışlarından yakındı. Gürer “Maliyet artışları fırıncıyı isyan ettiriyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maliyet artışı nedeniyle mağduriyet yaşayan fırıncı esnafının sorunlarını dinledi. Un ve mayaya gelen aşırı zamlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden fırıncı esnafı İsmail Varol kasabada 3 liraya sattığı ekmekten kar edemediğini anlattı. Vatandaş ne yapsın 10 liraya beş ekmek alırken bugün 10 liraya 3 ekmek alıp, boğazından kısıyor” diye konuştu.

2 YIL ÖNCE BİR KAMYON UN ALDIĞIMIZ PARAYLA ŞİMDİ 50 TORBA UN ALABİLİYORUZ

Un fiyatlarında artışın fırıncıyı mağdur ettiğini belirten fırıncı esnafı İsmail Varol, 2019-2020 yıllarında bir kamyon un aldıkları parayla bugün ancak 50 çuval un alabildiklerini ifade etti. 

Buğday taban fiyatı belirlenirken TMO’nun teşvik uygulamasının un fiyatlarında artışa neden olduğuna işaret eden fırıncı esnafı, “Un fiyatları çok arttı. Buğday taban fiyatındaki artış, un fiyatlarına büyük zam olarak yansıdı. 480 lira ila 520 lira arasında  50 kg un fiyatları değişiyor” dedi.

250 LİRALIK MAYA, EKMEK ZAMMINDAN SONRA 350 LİRAYA ÇIKTI 

220 gramı 2 liradan satılan ekmeğin 200 gramının 3 buçuk liradan satılmaya başlandığı, ekmeğe zam geldiği gün mayaya da zam geldiğine işaret eden fırınca esnafı, “ Fabrikalar Daha zamlı ekmeği satamadan  una zam yapıyor, hemen mayaya da zam geliyor.250 lira olan maya, ekmeğe zam gelinde 350 liraya çıktı” şeklinde serzenişte bulundu. 

ELEKTRİK FATURALARI ÇOK YÜKSEK

Elektrik faturalarının da aşırı kabardığına vurgu yapan fırıncı esnafı, “En çoğu 200 lira ödediğim elektrik faturası son aylarda 500-600 lira arasında geliyor” diye konuştu. 

PAHALIYA EKMEK SATMAK İSTEMİYORUZ AMA…

Maliyet artışlarının ekmek fiyatlarının da artmasına neden olduğunu söyleyen fırıncı esnafı, “10 liraya 3 ekmek alınıyor. İsterim ki 10 liraya 5 ekmek alınsın, vatandaş 2 liradan ekmek alsın. Ama un fiyatları da 200-250 lira olsun. Un fiyatları durmuyor, sürekli artıyor. Un fiyatlarına bir çare bulunsun ” önerisinde bulundu.

BU İŞTEN MEMNUN DEĞİLİZ 

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e dert yanan fırıncı esnafı, son yıllarda maliyet artışının neden olduğu olumsuzluklar nedeniyle fırıncılık mesleğinin yapılabilecek meslekler arasından çıktığını ima ederek, “Bu işten memnun değiliz” diye konuştu.

Fırıncı esnafı, günümüz ekonomik koşullarında zenginlerin daha zengin, fakirlerin ise daha fakir olduğunu sözlerine ekledi.

Maliyet artışları fırıncıyı isyan ettiriyor
Maliyet artışları fırıncıyı isyan ettiriyor

FIRINCI DA VATANDAŞ DA MAĞDUR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise un ve maya başta olmak üzere ekmek üretiminde kullanılan ürünlerdeki fiyat artışının, ister istemez ekmek fiyatına yansıdığını belirterek, “Maliyet yüzde 100 artarken, ekmek fiyatlarına yüzde 30-40 zam doğal olarak dar gelirli yurttaşlarımın boğazından kısmasına neden oldu. Ekonomik buhran, vatandaşı kemer sıkmadan boğaz kısma evresine getirdi.

Sürekli artan girdiler  hem fırıncı esnafını zor durumda bırakıyor hem de tüketicinin pahalıya ekmek almasına neden oluyor. Vatandaş sofrasında ekmeğini kısar duruma düşürüldü. Askıda ekmek uygulaması kentlerde yaygın ancak kırsalda bu uygulama kentlere kıyasla yok denecek kadar az. Her geçen gün ekmeğinden kısan sayısı artıyor” dedi. 

BUĞDAY ÜRETİCİLERİ DESTEKLENMELİ 

Fırıncı esnafının “Ekmek ucuz olsun ama un da pahalıya satılmasın” şeklindeki önerisine de işaret eden CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Unun pahalıya satılmaması için buğday üretiminin artması, üretim maliyetini de aşağı çekilmesi gerekiyor. Bunun içinde üreticinin desteklenmesi şart. Buğdayda kendi kendimize yeter ve girdi maliyetlerini düşürürsek ekmeğe ulaşım kolaylaşır. Aksi takdirde fiyat artışları sürer ve her zam sofrada eksilen lokma olarak yoksulluğu yaygınlaştırır” ifadelerini kullandı. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler