TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
17.1 C
Ankara
17 C
İstanbul
21 C
İzmir
21 Ekim 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaMali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresi Meclis'te

  Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresi Meclis’te

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TSK’nın Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki harekata katılmasıyla ilgili yetkinin uzatılmasını içeren tezkere TBMM’ye gönderildi

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Birleşmiş Milletler’in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği harekata katılmasıyla ilgili yetkinin 1 yıl daha uzatılmasını içeren Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na gönderildi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gönderilen tezkerede, BM tarafından Türkiye’ye, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kurulan ‘Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonları’na katılım için davette bulunulduğu belirtildi. Tezkerede, Afrika’da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin çözümüne askeri katkıda bulunulmasının, Türkiye’nin bölgede ve genel olarak Afrika’da izlediği faal dış politikanın doğal uzantısını oluşturacağı kaydedilerek, 2 Ağustos 2016’dan itibaren bu katkının sağlanması için TBMM kararlarıyla gerekli izinlerin verildiği hatırlatıldı.

  BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği harekat ve misyonlar kapsamında hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanı‘nca takdir ve tespit edilmek üzere, TSK’nın yurt dışına gönderilmesi ve Cumhurbaşkanı’nca verilecek izinle belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için 6 Ekim 2020’de verilen iznin 31 Ekim 2021’den itibaren 1 yıl süreyle uzatılması istendi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler