TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerMalatya'da kurulan çadır kentte 'sevgi treni' dolaşıyor

Malatya’da kurulan çadır kentte ‘sevgi treni’ dolaşıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Malatya’da kurulan çadır kente gelen, gönüllü öğretmenlerden oluşan psikososyal destek ekibi, depremzede çocuklarla görüşüp, sürecin kolay atlatılabilmesi için çaba harcıyor. Çocuklarla vakit geçirerek süreci yöneten ekip, ‘sevgi treni’ oyununu oynuyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Malatya’da, binlerce bina yıkıldı, binlerce kişi hayatını kaybetti. Enkaz alanlarında arama-kurtarma çalışmaları sürerken, Malatya Şeker Fabrikası yerleşkesinde çadır kent oluşturuldu. AFAD bünyesinde kurulan yüzlerce çadıra, depremzedeler yerleştirildi. Depremzedeler için konteyner kurulum süreci de sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı gönüllü öğretmenlerden oluşan psikososyal destek ekibi, çadırlarda kalan depremzedeler ile görüşüp, süreci yönetmeye çalışıyor. Çadır kentte çeşitli etkinlikler düzenleyen ekip, özellikle çocuklara destek sağlıyor.

‘GÜN BOYU OYUNLAR OYNUYORUZ’

Malatyada kurulan cadir kentte sevgi treni dolasiyora - haberler - haberton
Malatya’da kurulan çadır kentte ‘sevgi treni’ dolaşıyor

Psikososyal destek ekibinde yer alan, Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli rehber öğretmen Hayrunisa Deveci, Malatya’ya gönüllü geldiğini belirterek, “Buradaki çocuklara psikososyal destek vererek, afet ortamından uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Gün boyu oyunlar oynuyoruz. En sevdikleri de oluşturduğumuz tren. Bir öğretmen arkadaşımızın peşine takılan çocuklar, tren oluşturuyor ardından güle oynaya çadır kenti dolaşıyor. Bu süreçte çocuklar için oyun, çok faydalı bir etkinlik. Depremin etkisini üzerlerinden atmaları için çok faydalı” dedi.

EN SEVDİKLERİ OYUN ‘SEVGİ TRENİ’

Depremzede çocukların en sevdiği oyunun ‘sevgi treni’ olduğunu anlatan Deveci, “Çocukların en sevdiği oyun, ‘sevgi treni’. Birbirimizin peşine vagonlar gibi takılıp, çadır kentte geziyoruz. Her çocuk, bu sevgi seline kapılıyor. Bizimle oynamak için sabahın olmasını zor bekliyorlar. Bizler de arkadaşlarımız ile çocukların kendilerini iyi hissetmeleri ve normal hayatlarına dönmeleri için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler