TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
14.6 C
Ankara
12.9 C
İstanbul
15.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanMalatya'da çöken 2 katlı binanın enkazı kaldırılıyor

  Malatya’da çöken 2 katlı binanın enkazı kaldırılıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Malatya’da çöken 2 katlı binanın kaldırılma çalışmaları sürerken gözaltına alınan 4 kişinin sorgusu devam ediyor

  Malatya’da çöken 2 katlı binanın enkazını kaldırma çalışmaları sürüyor. İş yerlerini birbirinden ayıran duvarın yıkılması ile binanın oluşan ağırlığı taşıyamayarak çöktüğünün saptanması üzerine gözaltına alınan 4 kişinin de sorgusu devam ediyor.

  Şifa Mahallesi İnönü Caddesi’nde altında iş yerleri, üstünde de kahvehane bulunan 2 katlı bina, dün saat 16.30 sıralarında çöktü. Enkaz altında kalanların kurtarılması için bölgeye çok sayıda AFAD, itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Çevre illerden takviye ekiplerin geldiği enkaz alanında 447 kişi, arama-kurtarma çalışması yaptı. Enkazdan çıkarılan 13 kişi, ambulansla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan 8’i tedavilerinin ardından taburcu oldu, diğer 5 kişinin de sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı da 2 katlı binanın alt katındaki lokantanın, bitişiğindeki fırını kendi bünyesine dahil etmek için yaptığı tadilat sonucu çökme yaşandığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı. İş yerlerini birbirinden ayıran duvarın yıkılması ile binanın oluşan ağırlığı taşıyamayarak çöktüğünün saptanması sonrası enkaz altından çıkarıp tedavisi tamamlanan lokanta sahibi Hikmet Doğan ile 3 çalışanı gözaltına alındı. İzinsiz olarak yapılan tadilat nedeniyle gözaltına alınan Doğan ve 3 çalışanının emniyetteki sorguları sürüyor.

  İzinsiz olarak yapılan tadilat nedeniyle gözaltına alınan doğan ve 3 çalışanının emniyetteki sorguları sürüyor
  İzinsiz olarak yapılan tadilat nedeniyle gözaltına alınan Doğan ve 3 çalışanının emniyetteki sorguları sürüyor

  BELEDİYE BAŞKANI İNCELEME YAPTI

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da sabah saatlerinde enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği bölgede inceleme yaptı. Çökmenin neden kaynaklandığına ilişkin adli soruşturma başlatıldığını belirten Gürkan, “Şu anda gözaltılar yapılmış durumda, sorgulamalar devam ediyor. O soruşturma kapsamında belediye olarak gerekli idari ve adli soruşturmaya takip etmesi sonucunda görevimizi ifa edeceğiz. Bizim için önemli olan buradaki göçük altında bütün vatandaşlarımızın sağ çıkarılmasıdır” diye konuştu.

  ‘GEREKLİ KOVUŞTURMA İŞLEMLERİNİ BAŞLATTIK’

  Gürkan, çökme ihbarından 5 dakika sonra itfaiye ekiplerinin bölgeye gelerek çalışmalara başladığını hatırlattı. Gece saatlerinde kayıp olduğu belirtilen bir kişinin bulunmasına yönelik titiz çalışmalar yapıldığını hatırlatan Gürkan, şunları söyledi:

  “Göçük altında kaldığı belirtilen kişinin, başka bir yerde olduğu tespit edilince enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi. Şu anda savcılığımızın başlatmış olduğu soruşturma devam ediyor. Belediye olarak gerekli kovuşturma işlemlerini başlattık.”

  CADDE TRAFİĞE AÇILDI

  Çevre illerden gelerek arama-kurtarma çalışmalarına katılan ekipler bölgeyi terk ederken, çöken binanın enkazının kaldırma işlemleri sürüyor. Enkazın büyük bölümün kaldırılması sonrası İnönü Caddesi, tek yönlü araç trafiğine açıldı. Ekipler, enkazın gün içerisinde tamamen kaldırılacağını belirtti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri de çöken bina enkazından inceleme amacıyla numune aldı.

  VALİ BARUŞ: YARALILARIMIZIN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

  Malatya’da çöken 2 katlı binanın enkazını kaldırma çalışmaları sürerken, Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, alanda incelemelerde bulundu. Çöken binanın 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8’lik depremin ardından hasarsız olduğu tespitinin belirlendiğini söyleyen Vali Baruş, hastanede tedavisi süren 5 yaralının da sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Baruş, “Yaralılarımızın hayati tehlikeleri yok. Böyle elim bir kazadan gerçekten can kaybı vermeden kurtulmuş olmamız, bizim için çok sevindirici, şükrediyoruz. Bu binanın enkazı da en kısa zamanda inşallah kaldırılacak. Burası da normal trafiğe açık hale gelecek ve bir kısmı trafiğe kapatıldı enkaz çalışmaları nedeniyle. Buradan kurtulan vatandaşlarımıza, yaralılarımıza geçmiş olsun diyorum, tüm Malatya’mıza geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

  ” Yaralılarımızın hayati tehlikeleri yok “

  ‘ADALETİMİZ GEREKENİ YAPACAKTIR’

  Binada yapılan tadilatın çökmeye neden olduğuna yönelik iddiaların soruşturulduğunu kaydeden Baruş, “Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması devam ediyor. Binanın giriş katında bir tadilat çalışması yapıldığı yönünde duyumlarımız vardı, ifadeler vardı vatandaşlarımızın, olay yeri tanıklarının. Bu konularla ilgili gerekli araştırmayı ve soruşturmayı Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor ve zaten binadan da numuneler alındı dün gece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından. Onlara da bakılacak, analiz edilecek. Binanın çökmesine neden olan sebepler ortaya çıkacak. Buna sebep olanlara da tabii ki adaletimiz gerekenleri yapacaktır” dedi.

  ‘YIĞMA BİNA’

  Binanın yığma olarak yapıldığına ve daha önceki depremde hasar oluşmadığının tespit edildiğine de dikkat çeken Vali Baruş, “Taşıyıcı sistemi olan bir bina değil. 1960 yapımı bir bina. 24 Ocak 2020’de depremden sonra da burada Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerimiz bütün binalarda olduğu gibi inceleme yaptılar, o zaman hasarsız görünüyordu bu bina. Hasarsız tespiti vardı fakat yığma bir bina olduğu için taşıyıcı sistemi duvarlar yükleniyor” diye konuştu.

  ÇÖKEN BİNANIN PARÇALARIYLA OKUL KANTİNİ HASAR GÖRDÜ

  Malatya’da, dün akşam çöken 2 katlı binanın enkazının bitişiğinde bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nun kantinde de hasar meydana geldi. Çöken binadan kopan beton parçalarının hasar verdiği kantinin çevresinde şerit çekilerek önlem alındı. Okulda akşam saati olması nedeniyle öğrenci ve öğretmenlerin bulunmamasıyla olası yaralanmaların önüne geçildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler