TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerMaket izmaritlerle farkındalık oluşturdular

Maket izmaritlerle farkındalık oluşturdular

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç Fikirler Topluluğu üyeleri, ’31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’ kapsamında, üniversite kampüsünün bahçesinde maket izmaritlerle farkındalık oluşturdular.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Genç Fikirler Topluluğu ’31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’ kapsamında üniversite kampüsünün içerisine hazırladıkları maket sigara izmaritleri bıraktı. Farkındalık oluşturmak için yapılan etkinlikte amacın sigara izmaritlerinin çevreye verdiği zararı göstermek olduğu belirtildi.

Maket izmaritlerle farkındalık oluşturdular

Her yıl milyonlarca canlının sigara izmaritini yutarak öldüğünü belirten Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Birekul, “Biz de fakülte olarak bu farkındalığı öğrencilerimizle birlikte yaşamak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Bu etkinlikte de amacımız izmarit gibi çok küçük bir atığı aslında ne kadar büyük çevresel felaketlere ve zararlara yol açtığının dikkatini çekmek.

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü’nün de açık istatistiklerinde dünyada yılda 1 milyon kuş sadece izmarit yutarak ölüyor. Toprağa attığımız her küçük izmarit, topraktaki bitkilerin yeşermesini, büyümesini yüzde 44 oranında yavaşlatıyor. Biz de bunları gündeme getirmek, öğrencilerimizin, arkadaşlarımızın farkındalığını arttırmak adına bugün böyle bir etkinlik düzenledik” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç Fikirler Topluluğu üyeleri, ’31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’ kapsamında, üniversite kampüsünün bahçesinde maket izmaritlerle farkındalık oluşturdular.

Üniversitenin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Yavuz Karaca, “Sigara izmaritlerinin doğaya verdiği zararla ilgili fakültemiz dekanıyla birlikte bir çalışma yürüttük. Umarım bunları görerek arkadaşlarım bilinçlenmişlerdir. Bugünkü amacımız, cevabımız buydu” diye konuştu.

İşletme Bölümü öğrencisi Nurdagül Erdoğan ise, “Öncelikle çok sevindim. Çünkü okulumuzda çok fazla sigara içen insanlar var. Bu izmaritleri sürekli yere atıyorlar. Yani bu etkinliğin yapılması bence çok güzel olmuş. Çoğu insan bilinçlendi diye düşünüyorum. Yani şahsen ben de öyleyim. Sabah gelirken bir tane izmariti çöpe attım. Yani bunun için de çok mutluyum. Bu sosyal farkındalığın içinde olmaktan da çok mutluyum” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler