TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriLise öğrencileri elektrikli Formula aracı üretti

  Lise öğrencileri elektrikli Formula aracı üretti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Burdur’da Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ürettiği elektrikli Formula aracı, ilk test sürüşüne çıktı.

  Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde; 67’si motorlu araçlar teknolojisi, 59’u tesisat teknolojisi öğrencisi olmak üzere 126 öğrenci ile 6 öğretmenin yer aldığı Haavk Tech Proje ekibinin tasarlayıp, 6 ayda tamamladığı elektrikli Formula aracının ilk test sürüşü yapıldı.

  Proje ile ilgili konuşan okul müdürü İbrahim Çelikkaya, “1943 yılında eğitime başlayan okulumuz 2021 yılında proje okulu olarak belirlendi. Okulumuzda Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdik ve bu kapsamda proje ekipleri oluşturduk. Haavk Tech Proje ekibimiz elektrikli Formula yarış arabası tasarımı yaptı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın desteği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çabasıyla tasarımı yapılan arabanın üretimini gerçekleştirdik.

  Lise ogrencileri elektrikli formula araci uretti 1 - teknoloji haberleri - haberton
  Lise öğrencileri elektrikli Formula aracı üretti

  Görev alan öğretmen ve öğrencilerimiz büyük fedakarlıkla 6 ay gibi kısa sürede, atölye ortamında el emeğiyle çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışmalar mesleki eğitime ivme kazandırmasına sebep olmuştur. Aracımız; alanında Türkiye’de ilktir. Yerli üretim olarak kendi öğretmen ve öğrencilerimizin çabası ile yapılmış olması bizim için çok önemli” dedi.

  70 BİN LİRAYA MAL OLDU

  Araç hakkında bilgi veren Çelikkaya, “Yaklaşık 70 bin liraya mal olan prototip elektrikli Formula aracı yaklaşık 4 saat trafikte kalıyor ve saatte 80 kilometre hıza ulaşıyor. Test sürüşünün başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından proje ekibinde yer alan öğretmenler, birbirine sarılarak mutluluğu yaşadı ve üzerinde ‘İyi ki oldun Haavk Tech’ yazılı pastadaki mumu söndürdü” diye konuştu.

  Lise ogrencileri elektrikli formula araci uretti 2 - teknoloji haberleri - haberton
  Burdur’da Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ürettiği elektrikli Formula aracı, ilk test sürüşüne çıktı.

  ELEKTRİKLİ ARACIN ÖZELLİKLERİ

  Çelikkaya, elektrikli Formula aracının özelliklerini ise “Elektrikli Formula yarış arabasının; şasi ve mekanik donanımları, motor ve bağlantıları, gövde ve kaporta, yarış aracının teknolojik ihtiyaçlarına uygun olarak seçilen malzemelerden yapıldı. Şasinin sonuna eklenen motor ve donanımları ise aracın ölçülerine uygun olarak yerleştirildi. Motor gücü 4 bin vat olan araç, saatte 80 kilometre hız yapabiliyor.

  Kaporta görünümü modern yarış araçlarında olduğu gibi aracın ağırlığına ekstra yük getirmeyecek şekilde fiberglas malzemeden üretildi. Aracın ismi ise proje ekibinde yer alan öğretmenler Hakan Yeşilyurt, Ali Osman Bektaş, Abdullah Kayaoğlu, Volkan Yalçın, Kazım Özdemir’in isimlerinin baş harflerinden oluşuyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler