26.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamLisa Marie Montgomery'nin idamı uygulanmamalı

  Lisa Marie Montgomery’nin idamı uygulanmamalı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  ABD’de, Lisa Marie Montgomery isimli kadın mahkumun idam tarihi belli oldu. ŞTD Başkanı Rıza Sümer, “İdam cinayettir, uygulanmamalı” dedi.

  Lisa Marie Montgomery, 2004 yılında Bobbie Jo Stinnett adlı 8 aylık hamile kadını arkadan boğarak öldürmüş, ardından karnındaki bebeği rahimden keserek çıkarmıştı.

  Federal mahkemede yargılanan Montgomery, 2007’de jüri tarafından suçlu bulunmuş, federal yargıç tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. 2012’de ABD Yüksek Mahkemesi, Montgomery’nin temyiz başvuru dilekçesini reddetmişti.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, ABD’nin, 12 Ocak 2021 tarihinde idamına karar verilen kadın suçlu Lisa Montgomery’nin ve bekleyen diğer idamların  uygulamamasını, Dünya’da  idam cezasının kaldırılmasına önderlik etmesini beklediklerini söyledi.

  HAMİLE BİR KADINI ÖLDÜRMÜŞTÜ

  Bobbie Jo Stinnett, ilk çocuğuna sekiz aylık hamileydi. Stinnett ve kocası evlerinde köpek yetiştiriciliği yapıyorlardı. Stinnett ve katili Lisa Marie Montgomery çevrimiçi “Ratter Chatter” adlı sohbet odasında tanıştılar.

  23 yaşındaki bobbie jo stinnett, kocası zeb stinnett ile evinin dışında bir köpek yetiştirme işi yürütüyordu.
  23 yaşındaki Bobbie Jo Stinnett, kocası Zeb Stinnett ile evinin dışında bir köpek yetiştirme işi yürütüyordu.

  Montgomery, Stinnett’e kendisinin de bebek beklediğini söyledi ve böylece e-mail yoluyla hamilelikleriyle ilgili fikir alış-verişi yapmaya başladılar. Stinnett’in evinde zorla giriş izlerine rastlanmadı. Yetkililer, kendisini Darlene Fischer isimli bir müşteri gibi gösteren Montgomery’nin Stinnett’in evini ziyaret ettiğine inanıyor. 16 Aralık 2004’te eve giren Montgomery, Stinnett’i boğdu ve prematüre bebeği rahimden keserek çıkardı.

  ABD’DE 70 YIL SONRA BİR KADIN İDAM EDİLECEK

  ABD 70 yıldır uygulamadığı bir cezayı 12 Ocak’ta yeniden yürürlüğe koyacak. Montgomery’nin avukatları koronavirüse yakalandığı için iyileşmeleri ve cezanın yumuşatılması için zamana ihtiyaçları olduğu belirtilmişti. Bu yüzden bölge mahkemesi, 8 Aralık’ta infaz edilmesi gereken idamı 12 Ocak’a ertelemişti.

  Lisa Marie Montgomery’nin idamı, Indiana’daki Terre Haute’de zehirli iğneyle gerçekleşecek. Kadının avukatları idamın gözden geçirilmesi için bir kez daha başvuru yapmaya hazırlanıyor. İnfazın gerçekleşmesi halinde Lisa Marie Montgomery isimli kadın, ülkede son 70 yılda idam edilen ilk kadın federal mahkum olacak.

  “DÜNYADA İDAM CEZASININ KALDIRILMASINA ÖNCÜLÜK ETMELİ”

  Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, doğup büyüdüğü, Rize’de yaptığı yazılı açıklamada,

  “Lisa Marie  Montgomery’nin, 2004 yılında Missouri’de hamile bir kadını boğarak öldürmesi ve karnını yararak bebeği almaya çalışması salt bir cinayet değil, canilik düzeyinde bir vahşettir. Ancak, idam etmek de çok ağır bir şiddet, insanlık suçu ve cinayettir.”

  Şiddetsiz toplum derneği başkanı rıza sümer, "i̇dam çözüm değildir. Yakışmaz ve çok sakıncalıdır. Cinayet ve kıyımdır. " dedi.

  Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “İdam çözüm değildir. Yakışmaz ve çok sakıncalıdır. Cinayet ve kıyımdır.” dedi.

  “Cinayet insanlara, idam cezası da devletlere, siyasetçilere, kanun yapıcılarına ve destekleyenlere hiç yakışmamaktadır. Biz, kurulduğumuz 2015 yılından beri, silahlı veya silahsız her türlü şiddete karşı çıktık.” açıklamasında bulundu.

  “AMERİKA, KÖTÜ ÖRNEK OLMAMALIDIR”

  Şiddetsiz Toplum Derneği olarak, idam kararı veren ve uygulayan ülkelere yaptığı gibi, ABD yönetimi, Birleşmiş Milletler Örgütü, Avrupa Birliği ve uluslar arası kamuoyu karşısında gerekli ve kararlı girişimlere başladıklarını söyleyen Rıza Sümer, “Birleşmiş Milletler Örgütü, Avrupa Birliği ve insan hakları örgütleri ABD’ni uyarmalı, bu ve diğer kararlardan vazgeçirmelidir.”

  “İdam, yaşama hakkını güvence altına alan uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Dünya, şiddetsiz yöntemlerle ayağa kalkmalı, uygulamayı durdurmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri, insanlığın yüz karası olan idam konusunda, idam yanlısı yönetimlere, siyasi partilere ve kişilere kötü ve taze örnek olmamalıdır.” uyarısında bulundu.

  “İDAMSIZ DÜNYA İSTİYORUZ”

  Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Boyumuzdan büyük gibi görünen bu konuda, şiddetsiz iletişim yöntemlerini sonuna kadar kullanacak, canlı haklarını savunan, vicdanlı yüreklerin oluşturduğu tüm demokratik kuruluşları ‘İdamsız Dünya’ hedefinde buluşturmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

  BOBBİE JO STİNNETT’İN BEBEĞİNE NE OLDU?

  Victoria Jo Stinnett yetkililer tarafından bulunduktan sonra, her iki taraftaki aile üyelerinin de yardımıyla babası tarafından büyütüldü.

  Halkın gözünden uzak kaldı ve Aralık 2020’de 16. doğum gününü kutlayacak.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler