TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
15.3 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
19 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerPolitikaLimon ağaçları kurudu

Limon ağaçları kurudu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ayhan Barut, hazan mevsimi yaşayan limon bahçesinden iktidara çağrı yaptı, “İlkbaharda sonbahar hazanı yaşanıyor, limon ağaçları kurudu, felaket tablosu oluştu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, don afetinden büyük zarar gördüğü için yaprakları sararıp solarak dökülmeye başlayan ve kuruyan limon bahçelerine dikkat çekti. Çiftçiye destek verilmesini, zararın karşılanmasını isteyen Barut, “İlkbaharda çiçeklerin açtığı bir dönemdeyiz ama sonbahar hazanı yaşanıyor. Don felaketinden dolayı ağaçlar tamamen kurudu, bir felaket tablosu oluştu. Üreticilerimiz büyük mağduriyet yaşıyor ve zararları da henüz karşılanmadı” dedi.

FELAKET BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Adana’daki Karataş Ovası’nda Mart ayında yaşanan zirai don afetinin vurduğu, yaprakları sararıp solarak dökülmeye başlayan ve kurumaya yüz tutan limon bahçelerine giden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, üreticilerin feryadına kulak verdi, taleplerini dinledi. Zirai don afetinin mağdur ettiği sertd çekirdekli meyve ve narenciye bahçelerinde yaşanan dramatik tabloyu yerinde inceleyen Ayhan Barut, bugüne dek zararları karşılanmayan ve destek verilmeyen üreticilere sahip çıkılmasını istedi.

“İLKBAHARDAYIZ AMA SONBAHAR HAZANI YAŞANIYOR”

Limon ağaçları kurudu
Limon ağaçları kurudu

Kurumaya yüz tutan bir limon bahçesinden çağrı yapan Barut, “Bahar mevsiminde, nisan ayındayız. Bahardayız, doğanın yeşile büründüğü, çiçeklerin açtığı bir dönemdeyiz ama burada sonbahar hazanı yaşanıyor. Bir felaket yaşıyoruz. Bunlar limon ağaçları ama limon ağacı demeye bin şahit ister. Çünkü Akdeniz Bölgesi’nde son dönemde yaşanan don felaketinden dolayı ağaçlar tamamen kurudu, bir felaket tablosu oluştu. Don afetinden dolayı da üreticilerimiz de büyük mağduriyet yaşıyor ve zararları da henüz karşılanmadı” diye konuştu.

“BU SENE 10 KURUŞA SATILMADI, SENEYE 20 LİRA OLUR”

Artan üretim maliyetlerinin mağdur ettiği limon üreticisinin bu sene ürünlerinin dalında kaldığını, 10 kuruşa limonu satamadığını anımsatan Ayhan Barut, şöyle devam etti:

“Zaten üretici bu sene limonunu 10 kuruşa satamadı, dalında bıraktı. Daldaki limonu temizlemek için üstüne ekstra işçilik parası ödeyerek ağaçları boşaltı bir umutla yeni sezonda ürün alabilmek için. Ancak görünen tablo önümüzdeki sene bu ağaçlar meyve vermeyecek. Bu üreticilerin zararları karşılanmalı. Tarımda tehlike çanları çalışıyor. Bu sene üretici 10 kuruşa satamadı limonu ama seneye bulabilirseniz limonu belki 20 liraya veya üzerinde alacaksınız. Şimdiden uyarıyoruz, demedi demeyin. Tehlike kapıda. Sert çekirdekli meyvelerde ve narenciyede tedbirlerimizi alalım. Çiftçilerimizin üzerindeki vergi yükünü, mazottaki vergileri kaldıralım. Tohumda, ilaçta, gübredeki zamları derhal geri çekin ki üretici rahat nefes alsın.”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler