TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamLGS'ye girecek öğrenciler konuştu

  LGS’ye girecek öğrenciler konuştu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  LGS’ye girecek öğrenciler 5 Haziran’ı bekliyor. Bahçeşehir Koleji’nin Etiler kampüsünde eğitim alan öğrenciler, hazırlık aşamasını ve hedeflerini anlattı.

  Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan da sınav öncesi ve sonrasında öğrencileri başarıya götürecek önerilerde bulundu.

  STRES VE KAYGIYI İYİ YÖNETİN

  LGS’ye 1 milyon 250 bin öğrencinin gireceğini söyleyen Dr. Aslan, “LGS’ye girecek öğrenciler sınava yıl boyunca çok yoğun bir şekilde hazırlandı. Artık bu saatten sonra streslerini ve kaygı düzeylerini yönetmek çok önemli. Biz hep ‘kaygı bulaşıcıdır’ deriz o yüzden öğrencilere çevrelerinde kaygı düzeylerini artıracak kişilerle sınav hakkında konuşmamalarını öneriyorum. Ailelere de tavsiyem öğrenci sınav hakkında kendisi konuşmak istiyorsa onu dinleyelim, güven veren cümleler kuralım. Ancak sınava yönelik konuşmak istemeyen çocuğu zorlamayalım” dedi.

  SON GÜN YENİ KONU ÖĞRENMEYİN

  Dr. Aslan, “LGS’ye girecek öğrenciler kendini iyi hissediyorsa cumartesi günü de ders çalışabilir, konu tekrarı yapabilir, soru da çözebilir. Ama kesinlikle zorlamamak gerekiyor. Ancak son gün yeni bir konu öğrenmesini tavsiye etmiyoruz. Aileler çocuklarını son gün motivasyon yemeklerine çıkarır, yeni yemekler denemesi istenir. Bunu önermiyoruz çünkü LGS’ye girecek öğrencilerin alışkın olmadığı bir yemek düzeninin dışına çıkmasını istemiyoruz. Cumartesi günü rutini bozmayacak şekilde geçirmesini öneriyoruz” diye konuştu.

  YARIM SAAT ÖNCEDEN OKULDA OLUN

  Sınavın 9.30’da başlayacağını hatırlatan Dr. Aslan, “LGS’ye girecek öğrenciler en az yarım saat önceden okulda olsun. Sınav günü yanınızda olması gereken evrakları bir gün gece önceden hazırlayın. Cumartesi günü normal saatlerine göre biraz daha erken kalkarlarsa o gece daha rahat uyuyabilirler. Kaygı duymaları çok normal önemli bir sınav. Ancak sıralama sınavı herkes için aynı şey geçerli. Sınavda stresinizi yönetin. Nefes egzersizi yapın” ifadelerini kullandı.

  Lgsye girecek ogrenciler konustu 1 - yaşam - haberton
  LGS’ye girecek öğrenciler konuştu

  KENDİNİZE UYGUN LİSEYİ SEÇİN

  Turlama taktiğini öneren Dr. Özge Aslan, “Sınav sözel oturumla başlayacak tabi ki bazı sorular zor olacak. Ama kolay ve orta zorlukta sorular da var. Turlama taktiğini öneriyorum. Üst üste yapamadığınız soru olduğunda moralinizi bozmayın. Derin nefes alın, bekleyin yapabileceğiniz diğer sorulara geçin. Bir soru bile sizi birçok kişinin önüne geçirecektir. Yapabileceğiniz tüm soruları görün. Sonuçlar 30 Haziran’da açıklanacak. Ardından tercih süreci başlayacak. Lise seçerken size uygun olmasına özen gösterin. Tabi ki ailelerin yönlendirmeleri olacaktır, dinleyin ama öncelikle kendinizi doğru tanıyın” dedi.

  KÖSE: ÇOK ÇALIŞTIM

  Etiler Bahçeşehir Koleji 8’inci sınıf öğrenci Ayhan Köse ise yaşadığı heyecan ve hazırlık sürecine yönelik şunları söyledi:

  “Tabi ki heyecan var ama stresi yönetmek önemli. Çok çalıştım inşallah iyi bir sonuç alırım. Derslerimin dışında her gün 2-3 saat sınav için çalıştım. Hem konu tekrarı yaptım hem de soru çözdüm. Son aylarda ağırlıklı olarak deneme çözdüm. Son gün sınavla alakalı hiçbir şey yapmamayı düşünüyorum. Bahçeşehir Koleji Nakkaştepe Fen ve Teknoloji Lisesi ya da Kabataş Erkek Lisesi’ne girmeyi hedefliyorum. Şu anda herhangi bir meslek seçimi yapmadım. İlerleyen süreçte karar vereceğim” dedi.

  DOĞU: HEYECAN YAPMAZSAM GÜZEL BİR SONUÇ ALACAĞIMA İNANIYORUM

  Ece Doğu da “Şaşırtıcı bir şekilde stresim yok. Nasıl olacak heyecanı var onun dışında rahatım. Matematik belirleyici olacağı için onun üstünde durdum. Konu sıkıntım yoktu genelde soru çözdüm. Heyecan yapmazsam ve ortama kolay adapte olursam güzel bir sonuç alacağıma inanıyorum. Robert Koleji ya da Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ne girmek istiyorum. Fen alanında ilerlemek istiyorum, proje yapmayı seviyorum” diye konuştu.

  NİLÇEL: KONU TEKRARI VE DENEME ÇÖZEREK HAZIRLANDIM

  Nisa Nilçel ise “Ufaktan heyecan var ama çok çalıştık. O kadar stres yapmadan LGS’yi deneme olarak düşünürsek güzel geçeceğine inanıyorum. Ben de günde 3-4 saat konu tekrarı ve deneme çözerek hazırlandım. Soruları hızlı okumazsan anlayarak çözersem güzel sonuç alacağımı düşünüyorum. İngilizce eğitimi ağırlık olan liseleri tercih etmeyi düşünüyorum. Sayısaldan ilerleyip yazılım alanında uzmanlaşmak istiyorum. Üniversitede yazılım mühendisliği okumayı hayal ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler