TRY - Türk Lirası
EUR
19,285
USD
18,635
GBP
22,300
CNY
2,608
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamLeke tedavilerinden sonra güneşten koruyucu ürünler kullanmalı

Leke tedavilerinden sonra güneşten koruyucu ürünler kullanmalı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Uzman Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, “Leke tedavilerinden sonra kişiler, yeni lekelerin oluşmaması için yaşam boyunca güneşten koruyucu ürünler kullanmalıdır” dedi.

Görünmeyen zararlı güneş ışınlarına maruz kalınmasının güneş lekesine neden olan en önemli faktör olduğunu belirten Uzman Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, “Lekenin yapısı ve derinliği, kişinin cilt tipi ve mevsim güneş lekesi tedavisinde belirleyici rol oynuyor. Güneş lekesi tedavisi sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Güneş lekesi tedavisi sırasında güneşten korunma da çok önemlidir. Özellikle leke tedavilerinden sonra kişiler, yeni lekelerin oluşmaması için yaşam boyunca güneşten koruyucu ürünler kullanmalıdır” dedi.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü Uzman Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, ultraviyole (UV) ışınlarına maruziyetin yanı sıra hamileliğin, doğum kontrol ilacı kullanılmasının, kozmetik uygulamaların, bazı ilaçların ve guatr hastalığı gibi hormanol faktörlerin güneş lekesine neden olabileceğini kaydetti.

Ultraviyolenin yani görünmeyen zararlı güneş ışınlarına maruz kalınmasının güneş lekesine neden olan en önemli faktör olduğunu kaydeden Yanardağ, güneş lekesinin yapısı ve derinliğinin, kişinin cilt tipinin ve mevsimin güneş lekesi tedavisinde belirleyici rol oynadığını söyledi.

Yanardağ, güneş lekesi tedavisinde dikkat edilmesi gereken oldukça önemli unsurların yer aldığını ifade ederek, “Güneş lekeleri uzmanlar tarafından uygulanan fiziksel ve kimyasal peeling yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Güneş lekesi tedavisinde başvurulan peeling yönteminde alfa hidroksi asitler, fenol, TCA, resorsinol, beta hidroksi asitler, kojik asit, salisilik asit ve diğer kimyasal soyucular ya tek başlarına ya da kombine olarak kullanılır. Güneş lekeleri yüzeysel tabakalarda ise daha kolay tedavi edilebilir” diye konuştu.

Leke tedavilerinden sonra güneşten koruyucu ürünler kullanmalı
Leke tedavilerinden sonra güneşten koruyucu ürünler kullanmalı

“LEKE TEDAVİSİNDE SIK BAŞVURDUĞUMUZ İŞLEMLERDENDİR”

Güneş lekesi tedavisinde kimyasal peeling dışında ‘fiziksel peeling’ olarak adlandırılan dermabrazyon ve mikrodermabrazyon, kriyoterapi, mezoterapi, ışık tedavileri gibi uygulamalara da başvurulabileceğini belirten Yanardağ, “Güneş lekesi tedavisine karar verirken ‘leke yüzeysel mi?’, ‘derin mi?’ ‘zeminde kılcal damar içeriyor mu?’ ‘hastanın cilt tipi nedir?’ sorularını sormak ve tedaviyi bu doğrultuda planlamak gerekir.

Cilt aşırı hassas ve alerjikse soyucu asidik ürünlerden kaçınılmalıdır. Damarsal zemin varsa lazer tedavisi ile leke tedavisi kombine edilebilir. Leke açıcı ürünleri içeren kokteyl ürünlerle mezoterapi, leke tedavisinde sık başvurduğumuz işlemlerdendir” ifadelerini kullandı.

“YAZ AYLARINDA ÖNERMİYORUZ”

Güneş lekesi tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörün nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmesi olduğunu vurgulayan Yanardağ, “Güneş lekesi tedavisi sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Güneş lekesi tedavisini ilkbahardan yaz mevsimine geçiş döneminde ve yaz aylarında önermiyoruz. Bu aylarda güneş koruyucu yöntemlere dikkat çekiyoruz. Güneş lekesi tedavisi sırasında güneşten korunma çok önemlidir.

Özellikle leke tedavilerinden sonra kişiler, yeni lekelerin oluşmaması için yaşam boyunca güneşten koruyucu ürünler kullanmalıdır. Asıl amacımız, bu lekelerin oluşumunu engellemektir. Güneş lekesi tedavisi zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bir ay içinde topikal ürünlerle geçirebildiğimiz lekeler olabildiği gibi bazen tüm yöntemlere rağmen hormonal faktörler, kullanılan ilaçlar, mesleki maruziyet gibi nedenlerle tedavi çok uzun sürebilmektedir” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler