TRY - Türk Lirası
EUR
20,559
USD
18,815
GBP
23,028
CNY
2,792
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıLe Croissanti, kruvasan çeşitlerinde rekora koşuyor

Le Croissanti, kruvasan çeşitlerinde rekora koşuyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Şeklini Osmanlı bayrağından alan meşhur Fransız lezzeti kruvasan, Adana’da ezber bozdu. Misafirlerine bir ısırıkla Fransa’ya ışınlanma vaadi sunan Le Croissanti, kruvasan çeşitlerinde rekora koşuyor.

Gastronomi açısından oldukça farklı bir konumda olan Adana için kruvasan fikri bir çoğunuza ütopik gelse de Le Croissanti, herkesi şaşırtıp başarılı bir ivme yakaladı. Le Croissanti Kurucusu ve Şefi İbrahim Özzorlu, “Zengin mutfağıyla bilinen Adana’da kruvasan gibi bir lezzetin yer edinmediğini fark ettim. Bu doğrultuda yaklaşık 30 kruvasan çeşidi ile Le Croissanti’yi kurma kararı aldım. Temmuz’un 15’inden beri misafirlerimizi ağırladığımız dükkanımıza olan rağbet her geçen gün artıyor” dedi.

Le croissanti adanada ezber bozduw - i̇ş dünyası - haberton
Le croissanti, adana’da ezber bozdu

Dizaynı ile Adana’da eşsiz olduklarını belirten Özzorlu, “Çoğu işletme sahipleri, insanların mekanla ilgili ilk izleniminin yiyecek ve içecek lezzetiyle alakalı olduğuna inanır. Oysa müşterilerin ilk fikri mekanın kapısına vardığı an oluşur. Mekan dekoru ve tasarımı, oturmak için seçilen sandalyelerden insanları mutlu etmeye dek her şeyden sorumludur. Dolayısıyla dekorasyon özellikle yeme içme sektörü için çok önemlidir. Biz de tasarımımızı bunu dikkate alarak gerçekleştirdik. Misafirlerimiz özellikle botanik ağırlıklı ve Fransız havası veren köşelerimizi çok sevdi” şeklinde konuştu.

37 kruvasan çeşidi ile hizmet verdiklerini söyleyen Özzorlu, menülerine her ay bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Özzorlu, tüm çeşitlerin rağbet gördüğünü aktararak, “Her ay yeni bir ürün çıkarma hedefimiz devam ediyor. Bunun yanında yeni soslar, kremalar üretiyoruz. Hedefimiz, kruvasan lezzetlerimizi daha geniş kitleler ile buluşturmak. Adana’nın ardından farklı şehirlere de adımızı duyurmak istiyoruz” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler