TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamLara Barış 2 bin 500 km yol katetti

Lara Barış 2 bin 500 km yol katetti

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Antalya’da 2 yıl önce bağırsaklarındaki poşet nedeniyle ölmek üzereyken sahile vuran, tedavisinin ardından Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde denize bırakıldığı için ‘Lara Barış’ isimli caretta caretta, 5,5 ayda 2 bin 500 kilometre yol katetti. ‘Lara Barış’ın rotasını gösteren harita ise 90 bin kişi tarafından görüntülenip, izlendi.

Antalya’nın Kemer ilçesi Göynük Mahallesi’nde 2 yıl önce sahile vuran bitkin haldeki deniz kaplumbağası, Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından gözetim altına alındı. Yapılan incelemede 30 yaşında olduğu tespit edilen deniz kaplumbağasının bağırsaklarında plastik atık ve gaz belirlendi. Boynunda ve vücudunda yaralar bulunan caretta caretta, tedaviye alındı. Tedavinin ardından ‘Lara Barış’ adı verilen deniz kaplumbağası, üzerine uydu cihazı takılarak 20 Temmuz 2022 tarihinde Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde denizle buluşturuldu.

Lara baris 2 bin 500 km yol katettia - yaşam - haberton
Lara barış 2 bin 500 km yol katetti

Geçen sürede ‘Lara Barış’, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın ardından 2 bin 500 kilometre yol katederek, Akdeniz açıklarına ulaştı. ‘Lara Barış’ın rotasını gösteren harita ise 90 bin kişi tarafından görüntülenip, izlendi.

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, “Gönderdiği düzenli sinyaller sayesinde halen yaşamına devam ettiğini gördüğümüz Lara Barış, gezgin bir davranış sergiliyor ve sabit bir kışlama noktası seçmedi. Bu Lara Barış’ın izlenmesini ilginç kılan bir başka özelliktir. Daha önce izlediğimiz Tuba gibi açık denizde gezgin bir davranış mı yoksa deniz yaşamına uyumda sorun yaşayıp düzensiz bir davranış mı sergileyeceği izleme sürecinde anlamaya çalışacağımız önemli bulgulardandır” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler