TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
17.9 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKütahya'da maden ocağında göçük tatbikatı

  Kütahya’da maden ocağında göçük tatbikatı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Garp Linyitleri İşletmesi’ne (GLİ) bağlı maden ocağında göçük tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği göçükte mahsur kalan işçilerin kurtarıldığı tatbikatta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Kütahya Valisi Ali Çelik’i arayarak bilgi aldı.

  Tunçbilek beldesindeki GLİ Tunçbilek Ömerler maden ocağında göçük tatbikatı yapıldı. Tatbikata AFAD, sağlık, itfaiye, polis ve jandarma ekipleri katıldı. Senaryo gereği, saat 06.00 sıralarında meydana gelen göçüğün ardından ekiplerce ocaktaki işçilerin tahliyesine başlandı. Mahsur kalan 140 işçiden 130’una ulaşılırken, geri kalanlar için arama-kurtarma çalışması başlatıldı. Kamera ve sismik ses tespit cihazları ile ocağa giriş yapan AFAD ekipleri, işçilerin mahsur kaldığı bölüme oksijen takviyesinde bulundu.

  Kutahyada maden ocaginda gocuk tatbikati 1 - yerel haberler - haberton
  Kütahya’da maden ocağında göçük tatbikatı

  Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç’ın katıldığı Kriz Yönetim Kurulu oluşturuldu. Vali Çelik ve beraberindekiler, yerin 140 metre altındaki tatbikat bölgesine inerek, çalışmaları inceledi.

  BAKAN SOYLU ARADI 

  İncelemenin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Çelik’i cep telefonuyla görüntülü arayarak, tatbikat hakkında bilgi aldı. Türkiye’de 54 bin 302 tatbikatın yapılacağını belirten Soylu, şunları kaydetti:

  “Bu yıl, afet tatbikat yılı. Milyonlarca insana mümkün olduğunca dokunmaya, afetle ilgili temel bilgileri anlatmaya, yüz yüze ve sosyal medya ile ulaşmaya çalışıyoruz. Afet Tatbikat Yılı kapsamında 54 bin 302 planlanmış tatbikatımız var. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatlar var.

  Kutahyada maden ocaginda gocuk tatbikati 2 - yerel haberler - haberton
  Kütahya’nın tavşanlı ilçesindeki garp linyitleri i̇şletmesi’ne (gli̇) bağlı maden ocağında göçük tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği göçükte mahsur kalan işçilerin kurtarıldığı tatbikatta, i̇çişleri bakanı süleyman soylu da kütahya valisi ali çelik’i arayarak bilgi aldı.

  Örneğin Vakfıkebir’de ilk kez bu yıl sel tatbikatı yaptık. Türkiye’de ilk kez dünyada çok az kullanılan erken uyarı sistemini kullandık. Ve bu erken uyarı sistemini bugün içinde bulunduğumuz ve yaklaşık 4 gündür yoğun yağmurlarla karşı karşıya kaldığı için sele maruz kalan Kastamonu’dan Zonguldak’a, Bartın’dan Düzce’ye ve bu çerçevede Batı Karadeniz’deki vilayetlerimize erken uyarı sistemimizi gönderdik.

  Bunun da kendine ait bir faydası olduğunu gördük. Bu tatbikatların bize kabiliyet kazandırdığını görüyoruz. Tatbikat kabiliyetinden fiili kabiliyete dönebilecek bir anlayış kazandırdığı için de çok önemsiyoruz. Türkiye’de ilk kez bir baraj kapağı patlar ve bir şehri su basarsa; nasıl tatbikat yapabileceğimizle ilgili birçok tatbikat yapıyoruz. Bu tatbikatta yer alan tüm kamu, kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarımızı ve özellikle madenci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

  Görüşmenin ardından Çelik, tatbikat gereği mahsur kalan işçilerin ailelerini ziyaret etti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler