TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıKüşleme kebap tescillendi

  Küşleme kebap tescillendi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Gaziantep’te bir kuzu veya koyudan 300 gram kadar elde edilen, etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebap tescillendi.

  Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep’e özgü ‘küşleme kebabı’, Türk Patent ve Marka Kurumu‘nca tescillendi. Son yıllarda büyük ilgi gören küşleme kebabı; bir koyun veya kuzudan elde edilen 300 gram kadar etle yapılıyor.

  Küşleme kebap tescillendi
  Küşleme kebap tescillendi

  Küşleme kebap; koyun veya kuzunun böbrek altı yatağındaki etin üzerindeki ince zarın çıkarılıp doğranması, zeytinyağı ve tuz ile harmanlanarak pişirilmesi ile hazırlanıyor.

  KÜŞLEME KEBAP İÇİN GAZİANTEP’E GELENLER VAR

  Gaziantepli kebapçılardan birisinin üçüncü kuşak işletmecisi olan Erkan Ayık, küşleme kebabın her koyundan 300 gram kadar çıkan et ile yapıldığını ve özel bir lezzet olduğunu söyledi. Küşlemenin etinin az olmasının kebabı daha lezzetli kıldığını anlatan Ayık, “Gaziantep gastronomi kenti, hatta gastronominin başkenti diyebiliriz.

  Gaziantep'te bir kuzu veya koyudan 300 gram kadar elde edilen, etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebap tescillendi.
  Gaziantep’te bir kuzu veya koyudan 300 gram kadar elde edilen, etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebap tescillendi.

  Küşleme kebabı da bu özel şehrin özel lezzetlerinden birisidir. Küşleme kebabının tescilinin alınmasından ve bu değere sahip çıkılmasından dolayı mutlu olduk. Küşleme her koyun ve kuzudan 300 gram kadar çıkar. Az olduğu kadar lezzetlidir.

  Küşleme, tuz ve zeytinyağı ile yapılıyor ve etin gerçek tadını alırız. Bunu terbiyeli ya da kuyruk yağı ile de yapabiliyoruz. Biz etin tadını almak isteyenlere sadesini tavsiye ediyoruz. Sırf bu lezzeti tatmak için Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden Gaziantep’e gelenler var. Yiyenlerin hayran kaldığı bu lezzetin tescillenmesi bizi daha da mutlu etti” diye konuştu.

  Etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebap tescillendi
  Etin zeytinyağı ve tuz ilave edilerek hazırlanmasıyla yapılan küşleme kebap tescillendi

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler