TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıKurucaşile tersanesinde 9 yelkenli gulet yapıldı

Kurucaşile tersanesinde 9 yelkenli gulet yapıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Bartın’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Ovatekkeönü köyündeki tersanede 7 ülkeden gelen talepler doğrultusunda 9 yelkenli gulet yapıldı.

Marmaris’te kullanılmak üzere 2 guletin yapımı ise devam ediyor. Tekne ustası Ali Tugay Gür (31) 4 kuşaktır ata mesleklerini devam ettirdiklerini, 36 metreye varan guletler yaptıklarını belirterek, “Tersanemizde birçok ülkeye yelkenli gulet yat yaptık. Daha önce Amerikalı bir iş insanına, Avusturalya, Kanada, Yunanistan, Hollanda, Almanya ve İsrail gibi ülkelere yelkenli gulet yaptık” dedi 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde savaşlarda kullanılmak üzere ahşap gemiler üretilen Kurucaşile ilçesinde, babadan oğula geçen ahşap tekne yapımı geleneği devam ediyor. İlçeye bağlı Ovatekkeönü köyünde 11 ahşap tekne ve yat yapım atölyesi bulunuyor. Ali Tugay Gür’e ait 25 kişinin çalıştığı ahşap tekne ve yat yapım atölyesinde şu an 24 metre uzunluğunda 5 kabinli 2 yelkenli gulet yapımı devam ediyor.

Kurucaşile tersanesinde 9 yelkenli gulet yapıldı
Kurucaşile tersanesinde 9 yelkenli gulet yapıldı

Yaz aylarında denize indirilerek, Marmaris’e gönderilecek guletlerin yapımı yüzde 70 seviyesinde tamamlandı. Tersanede 22 yılda boyları 36 metreyi bulan 9 yelkenli gulet yapıldı. Amerika, Avusturalya, Kanada, Yunanistan, Hollanda, Almanya ve İsrail’e 9 yelkenli gulet yapılarak, teslim edildi. Kestane, meşe, maun ve çam ağaçlarından yapılan yatlar projeleri çizildikten sonra ortalama 1-1,5 yıl içerisinde sahiplerine veriliyor.  

‘22 YILDA YURT DIŞINA 9 YELKENLİ GULET GÖNDERDİK’ 

Bartın Üniversitesi Gemi İnşaatı Programı mezunu tekne ustası Ali Tugay Gür (31), “Babam dedelerinden kalan mirası yaşatmak için öğretmenliği bırakıp burada gemi yapmaya başladı. 8 yaşından bu yana babamın yanında çalıştım. Mesleğim için üniversitesinde de okudum. Şu anda tersanemizde 5 yat yapımı devam ediyor. Bunlardan 2’si gulet, 3 tanesi motor yat. 2000 yılından bu yana 9 gulet yapmıştık, şimdi bununla şu ana kadar 11 gulet yapmış bulunuyoruz. Bu 2 yelkenli gulet yatı yaz ayında denize indirerek, Marmaris’e göndereceğiz” dedi. 

Bartın'ın kurucaşile ilçesine bağlı ovatekkeönü köyündeki tersanede 7 ülkeden gelen talepler doğrultusunda 9 yelkenli gulet yapıldı.
Bartın’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Ovatekkeönü köyündeki tersanede 7 ülkeden gelen talepler doğrultusunda 9 yelkenli gulet yapıldı.

‘TEKNE YAPIMI İÇİN AŞIRI TALEP VAR’ 

Ahşap yat ve gemilerin projelerini dedelerinden öğrendikleri yöntemlerle çizdiklerini söyleyen Gür, “Buradaki yatların projelerini biz çiziyoruz. Sonra bir mühendise onaylatıp, ahşap gemileri yapmaya başlıyoruz. Şu anda mesleki olarak, çırak ve usta bulmakta çok zorlanıyoruz. Biz de bunu çözmek için İstanbul ve Ankara’dan mobilya ustaları getiriyoruz. 25 kişi ile tersanedeki çalışmalarımız devam ediyor.

Şu anda tekne yapımı için aşırı bir talep var. Daha önce Amerikalı bir iş insanına 30 metre boyunda bir yelkenli gulet yaptık. Avusturalya, Kanada, Yunanistan, Hollanda, Almanya ve İsrail gibi ülkelere yelkenli gulet yaparak, teslim ettik. Mesleğimizi biz şu anda sürdürüyoruz, inşallah çocuklarımız da devam ettirir” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler