28 C
Ankara
26.5 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKurban bayramında kilo almamak mümkün!

  Kurban bayramında kilo almamak mümkün!

  Avatar of onur habat
  Onur Habathttps://haberton.com/
  Onur Habat, 135 kilodayken İstanbul Medipol Üniversitesi’nde okumaya başladı. Üniversitenin ilk senesinde 60 kilo verdi. Bu süreçteki tecrübelerini teorik bilgileri ile de birleştirerek her platform üzerinden takipçilerini bilgilendirmeye çalışmakta. Hastalıklarda beslenme, sporcu beslenmesi, besin biyokimyası, fizyoloji, sağlıklı tarifler geliştirme gibi çeşitli konularda eğitimler aldı. ‘Sezgisel Beslenme’ üzerine tez yazdı. İstanbul’da özel klinikler, devlet ve özel hastaneler gibi çeşitli kurumlarda stajlar yaptı.

  Son Dakika Haberleri

  Bayramlar toplumumuzda önemli bir yere sahip. Bu özel dönemlerde, özellikle de kurban bayramında, besin alımımız artabiliyor. Kurban bayramında kilo almamak mümkün!

  Bu da hem sağlığımızı olumsuz etkiliyor hem de kilo almamıza sebep oluyor. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyelere dikkat ettiğinizde bu bayramı sağlıklı beslenerek, kilo almadan geçirebileceksiniz.

  Eti sadece bir öğünde yiyin ve bu öğünün akşam olacağını kabul edelim. (Tabii geç saatte olmasın ki sindirim sorunları  ve bundan kaynaklanan uyku problemleri yaşamayasınız.)

  O halde güne doğru planlanmış bir kahvaltıyla başlamak önemli.

  1) Güne doğru bir kahvaltıyla başlayın

  Akşam yemeğinde yenecek olan etten bol miktarda kolesterol ve doymuş yağ alınacağından dolayı kahvaltıda yumurta tüketmeyelim. Peynir ve diğer süt ürünlerini de az yağlı tercih edelim ki günün toplamında aldığımız doymuş yağ miktarı çok fazla artmasın. Doymuş yağ fazla tüketildiğinde hem fazla miktarda sağlıksız kalori alınmış olunuyor hem de ilerleyen süreçlerde damar tıkanıklığına sebep olabiliyor.

  Kurban bayramında kilo almamak mümkün!
  Kurban bayramında kilo almamak mümkün!
  • Örnek bir kahvaltı

  Kahvaltıda; 1-2 dilim az yağlı beyaz peynir, 6-7 adet zeytin, 2-3 adet ceviz, 1 dilim tam buğday ekmeği, 3 adet kuru kayısı ve bol miktarda domates, salatalık, maydanoz gibi sebzeler tüketilebilir.

  • Yeşil çay önemli

  Kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay tercih edilirse vücuda daha fazla miktarda antioksidan alınmış olur. Antioksidanlar da vücudumuzdaki zararlı atıkları uzaklaştıran çok önemli sağlık bileşenleridirler.

  2) Yürüyüş Yapın

  Alınan fazla kaloriler harcanmazsa vücutta yağ olarak depolanacaklardır. O sebeple yürüyüş yapmak fazla kalorileri harcamayı sağlayacağından dolayı bu süreci kilo almadan geçirebilmemize çok yardımcı olacaktır.

  Günde en az 10 bin adım atın.

  3) Bol Miktarda Sebze Tüketin

  Sebzeler hem bol lifli yapıları sayesinde tokluk sağlarlar, hem sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak etten dolayı yaşanabilecek sindirim sorunlarına engel olurlar, hem de bol vitamin ve mineral içerikleri dolayısıyla oldukça sağlıklı besin gruplarıdırlar. O sebeple kurban bayramında sebze tüketimi mutlaka arttırılmalıdır. Özellikle etin yendiği öğünde mutlaka salata olmalıdır.

  Bayramlar toplumumuzda önemli bir yere sahip. Bu özel dönemlerde, özellikle de kurban bayramında, besin alımımız artabiliyor. Kurban bayramında kilo almamak mümkün!
  Bayramlar toplumumuzda önemli bir yere sahip. Bu özel dönemlerde, özellikle de kurban bayramında, besin alımımız artabiliyor. Kurban bayramında kilo almamak mümkün!

  4) Misafirliğe Tam Aç Gitmeyin ve Gerektiğinde ”Hayır’’ Diyebilin

  Misafirliğe gittiğimizde eğer tam aç isek irade güzümüz düşük olacak ve ikram edilen yiyecekleri muhtemelen fazla kaçıracağız. Bunun yerine gitmeden önce yarım kase yoğurt veya 1 adet şeftali gibi sağlıklı bir ara öğün tüketirsek daha kolay bir şekilde ‘’hayır’’ diyebiliriz. İkram edilen yiyeceklerden tadımlık alsak da kilo aldıracak kadar çok yemeyiz.

  5) Bol Su İçin Şekerli ve Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

  Su, vücudumuz için zararlı toksiklerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Etin sindirimi sonucu açığa çıkan sindirim artıklarını hızlı bir şekilde uzaklaştırarak vücut için bir arınma sağlar. Ayrıca, tokluk hissi sağlar, cildi güzelleştirir, metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bunlar dışında bile birçok faydası mevcuttur. O sebeple bol miktarda su içilmelidir. Kalori bombası ve hiçbir işe yaramayan şekerli ve gazlı içecekler tercih edilmemelidir.

  6) Tabii ki PORSİYON KONTROLÜ

  Kilo almamak için dikkat etmemiz gereken en önemli konu ‘porsiyon kontrolü’.

  Fazla kaçırmazsak, aldığımız kaloriyi de yürüyüş ile yakarsak ve saydığım diğer sağlık önerilerini de uygularsak kilo almaktan korkmaya gerek yok.

  Herkese iyi bayramlar.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler