TRY - Türk Lirası
EUR
19,631
USD
18,637
GBP
22,882
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaÖne ÇıkanKurban Bayramı için Hazırlıklar Başladı

Kurban Bayramı için Hazırlıklar Başladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kurban Bayramı için Getirilen Kurbanlıklar Gece Yarısı İstanbul’a Giriş Yaptı

Türkiye’nin çeşitli illerinden TIR’lara yüklenerek İstanbul’a getirilen kurbanlıklar gece yarısı itibariyle İstanbul’a giriş yaptı. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve ekiplerin denetiminde denetimleri yapılan kurbanlıklar önceden hazırlanan kurban pazarlarına yönlendirildi.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde Kurban Bayramı için Anadolu’dan TIR’larla getirilen kurbanlıklar İstanbul’a giriş yaptı.  İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve ekiplerin koordinasyonunda evraklar ve izin belgeleri incelenen kurbanlıklar, önceden belirlenen kurban pazar alanlarına yönlendirildi.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

kurban

Müslüman insanlar tarafından Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden başlayarak dört gün boyunca kutlanan dini bayrama Kurban Bayramı deniz.
Bu sene Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı – 23 Temmuz Cuma Tarihleri arasında kutlanacak.

“Gerekli Önlemlerimizi Aldık”

Denetimlerle ilgili açıklama yapan Ahmet Yavuz Karaca, 2021 Yılı Kurban Bayramına İstanbul olarak hazır olduklarını belirterek bütün önlemleri aldıklarını kaydetti.

“Hem yol kontrolleri açısından, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından, İl-İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından, Emniyet ve zabıta ekipleriyle beraber yol kontrolleri için gerekli önlemlerimizi aldık.” diyen Karaca pazar yerlerinde de gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Kurban Bayramı için Hazırlıklar Başladı

İstanbul’a 5 Temmuz saat 00.00 itibarıyla yavaş yavaş kurbanlık hayvan girişlerinin başladığını söyleyen Karaca “Girişlerde nelere bakıyoruz? Hayvanların, veteriner sağlık raporu var mı? Bakanlık sistemimize kayıtlı mı? Veteriner sağlık raporundaki hayvanlarla TIR’da yüklü hayvanlar aynı mı? Hayvanların genel sağlık kontrollerini yapıyoruz. Ayrıca İstanbul Avrupa yakası Trakya bölgemiz şap hastalığından uzak bölge. Bu tarafa geçişler belli şartlara bağlı. Ön analizleri yapılıp, Trakya’ya geçiş sertifikası olan hayvanlar geçiş yapabiliyor sadece Avrupa yakasına. Bunların da kontrollerini yapıyoruz.” dedi.

“60 Civarında Kaçak Giriş Yapmaya Çalışan TIR yakalandı”

Şu ana kadar 7 Gün 24 Saat esasına göre Trakya’ya geçişle ilgili kontrolleri yapıyoruz. 11 Haziran itibariyle de yoğunlaştırdık. Şu ana kadar 60 civarında kaçak giriş yapmaya çalışan TIR yakalandı. Onları da Tuzla Hayvan Borsasına alıp, gerekli menşei araştırması yapıldıktan sonra satış noktalarında satışına izin veriyoruz” dedi.

Kurban Bayramı için Hazırlıklar Başladı

Büyükbaş Hayvan Sahibi Durmuş Çakal da, “Denetimler çok iyi geçiyor. Birkaç yerde denetlediler. Bir sıkıntı çıkmadı hayvanlarımızda. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlendi. 26 Büyükbaş hayvan getirdim. Kontrolleri yapıldı. Bir sıkıntı çıkmadı. Büyükçekmece Hayvan pazarına gideceğiz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler