TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKumkapı'da Balık Festivali

Kumkapı’da Balık Festivali

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Fatih Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Balık Festivali, Kumkapı Meydanı’nda başladı.12 bin porsiyon palamudun dağıtıldığı etkinlikte, balık ekmek yemek isteyenler metrelerce kuyruk oluşturdu. 

16’ncı kez düzenlenen Balık Festivali’nde Karadeniz müzikleri çaldı, folklor ekipleri horon tepti. Etkinlkiğe, gelenlere taze balık ekmek, Trabzon helvası ve şalgam suyunun ikram edildi. 2 gün sürecek olan festivalde balık ekmek yemek isteyenlerce metrelerce kuyruk oluşturdu ortaya renkli görüntüler çıktı. Ayrıca Almanınından, Çinlisine yabancılar da yoğun ilgi gösterdi. 

“BALIK SEZONUNU ŞENLİKLE AÇTIK”

Kumkapı’da Balık Festivali

Gelenlere elleriyle balık ikram eden Fatih Belediye Başkanı Mehmet Fatih Ergün, “Festivale ilgi yoğun. Balık sezonunu da şenlikli şekilde açmış olduk. Gelenlere toplam 12 bin porsiyon palamut ikram edeceğiz. Ben başkan olarak balığı dağıtıyorum, birazdan tadına ben de bakacağım” dedi.

“BİLİNÇLİ BALIKÇILIĞI ETKİNLİKLERİMİZLE YAYACAĞIZ”

Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim balıkla olan ilişkimizin bugün balık denildiğinde akla ilk gelen balık-ekmek yemekten çok daha ileri bir seviyede olduğunu sizler de takdir edersiniz. Bu ilgiyi, çeşitliliği, canlılığı yeniden sağlamak için balıkçılarımızı ve balıkçılığı destekleyen, bilinçli balıkçılığın yaygınlaşmasına katkı sağlayan etkinlikler yapmayı sürdüreceğiz. Bilinçli balıkçılık, denizlerimizdeki balık çeşitliliğiyle bütün denizlerimizi yaşatır.

Fatih Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Balık Festivali, Kumkapı Meydanı’nda başladı.12 bin porsiyon palamutun dağıtıldığı etkinlikte, balık ekmek yemek isteyenler metrelerce kuyruk oluşturdu. 

Denizlerimizin kirlilikten korunması, balıkçılığın avlanma zamanlarında, uygun yöntemlerle yapılması, bize mahsus balıkçılık kültürünün geleceği açısından çok önemlidir. Ben, bu konuda hepimize görev düştüğüne inanıyorum. Denizlerimizi kirletmeyerek, deniz konusunda bilinçli hareket ederek bu güzel şehrin büyük nimetini, süsünü hep birlikte koruyacağız.”

“KARADENİZ KÜLTÜRÜNÜ ÇOK SEVİYORUM”

Festivalde balık ekmek kuyruğuna giren Nazik Tosunoğlu, “Balık ekmeğin tadı şahane. Sabah erkenden almak için alana geldik. Belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Kemençe çaldı, biz de eşlik ettik tepindik, horon oynadık. Isınmış da olduk. Çorumluyum ve Karedeniz kültürünü çok seviyorum” dedi.

Nadire Savaş da “Aydınlıyım ama Karadeniz yemeklerini, kültürünü seviyorum.Bu tarafta oturuyorum. Sabah erkenden balık almak için alana geldim. Bu sayede oluşan uzun kuyruğu çok beklemek zorunda kalmadım. Burada çok güzel eğlence var” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler