TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
21.1 C
Ankara
22 C
İstanbul
26 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKreş çocuklarından tarladan sofraya üretim

Kreş çocuklarından tarladan sofraya üretim

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Erzurum’un Palandöken ilçesinde hizmet veren kreşte, çocuklara ekim alanları oluşturuldu. Çocukların proje ile tarladan sofraya üretim konusunda bilgi sahibi olduklarını belirten okul müdürü Gül Özçelik, “Projemizin aslında amacı, üreten toplum bilincini çocukların ufkuna yerleştirmek” dedi.

Palandöken ilçesine bağlı Yıldızkent semtinde 0-6 yaş arası çocuklara hizmet veren kreşte, üreten toplum bilincini aşılamak için ‘Çocuk Köyü’ projesi hazırladı. Bu kapsamda 20 dönümlük bir arazi alan kreş yönetimi, çocuklar için ekim alanları oluşturdu. İlkbaharla birlikte ‘Çocuk Köyü’ne gelen minikler, patates, kabak, biber, bezelye, salata ve domates gibi sebzeler ile buğday ekti.

Minikler, yaz boyunca öğretmenleri ile birlikte ekili alanlarda bakım yaptı. Tamamen organik olarak ekilen ürünler, sonbaharla birlikte hasat edildi. Toplanan ürünlerden bazıları anında tüketilirken, bazılarıysa kış için kreş deposuna kaldırıldı. Hububat tarlasından toplanan buğdaylar da değirmende öğütüldükten sonra ekmek ve pasta yapımında kullanıldı.

Kres cocuklarindan tarladan sofraya uretim 1 - yerel haberler - haberton
Kreş çocuklarından tarladan sofraya üretim

Kreşteki çocukların proje ile tarladan sofraya üretim konusunda bilgi sahibi olduklarını belirten okul müdürü Gül Özçelik, “Projemizin aslında amacı, üreten toplum bilincini çocukların ufkuna yerleştirmek. 0-6 yaş, çocukların çok önemli bir dönemi. Çocuklar, bu dönemde hayat becerilerini yaparak ve yaşayarak öğreniyor. Sağlıklı beslenmelerini hedefliyoruz” dedi.

TOHUMDAN FİDEYE, FİDEDEN ÇİÇEĞE DÖNÜŞÜM

20 dönümlük arazide çocuklar için ekim alanları ile yaşam parkurları oluşturduklarını kaydeden Çelik, “Çocuklar, burada ekilen fidelerin büyümesine tanıklık ediyor ve sebzelerin nasıl yetiştiğine şahit oluyor. Burada toplanan sebze ve meyvelerse okulumuzdaki menülerde yer alıyor. Fideler, bahar ayında dikilmeye başlıyor. Çocuklarla birlikte tohumun önce fideye, sonra çiçeğe dönüşümünü gözlemliyoruz. Çocuklar, en son aşama olan sebzenin dönüşümünü görüyor. Daha sonra ürünleri hasat ediyoruz. Hasatla birlikte emeklerimizin sonucunu da almış oluyoruz” diye konuştu.

Kres cocuklarindan tarladan sofraya uretim 2 - yerel haberler - haberton
Çocukların proje ile tarladan sofraya üretim konusunda bilgi sahibi olduklarını belirten okul müdürü gül özçelik, “projemizin aslında amacı, üreten toplum bilincini çocukların ufkuna yerleştirmek” dedi.

TAZE VE ORGANİK EKMEK YAPIMI

Mevsimine göre birçok sebze ve meyve diktiklerini ifade eden Çelik, hasat döneminin çocuklar için büyük bir zevk olduğunu belirterek, “Çünkü kendilerine ait bir şey. Koparıp, taze taze yemek hakikaten hoşlarına gidiyor. Bir de buğday tarlamız var. Öğütülen buğdaylar un haline dönüşüyor; kurumda hem pastalarda kullanılıyor hem de ‘Çocuk Köyü’nde tandır ekmek yapılıyor. Böylece çocukların taze ve organik ekmek yemesine vesile oluyoruz” dedi.

‘Çocuk Köyü’nde yetişen elmaları topladıklarını belirten Ali Aybars Gözütok ise ektikleri sebze ve meyveleri yediklerini söyledi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler