TRY - Türk Lirası
EUR
18,3236
USD
18,0926
GBP
21,7143
CNY
2,6651
31.6 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
36 C
İzmir
18 Ağustos 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanKredilere sınırlama mı geliyor?

  Kredilere sınırlama mı geliyor?

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Finans Uzman Murat Özsoy açıkladı: Kredilere sınırlama mı geliyor? Ekonomist Özsoy’dan Merkez Bankası faiz kararının ardından şaşırtan açıklamalarda bulundu.

  Merkez Bankası faiz oranını yüzde 14’te sabit tuttu, Finans Uzmanı ve Ekonomist Murat Özsoy, Merkez Bankası’nın faiz oranlarına ilişkin yaptığı basın açıklamasının satır aralarında olumlu gelişmeler gördüğünü belirtti.

  DOĞRU TESPİTLER

  Özsoy, “TC Merkez Bankası’nın faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda küresel makroekonomik ve yurtiçi ekonomik görünüme ilişkin doğru tespitlerde bulunduğunu görüyoruz. “Merkez Bankalarının destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmektedir.” cümlesini çıkarması ve bunun yerine “Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.” cümlesini eklemiş olması bunun önemli bir göstergesi” dedi

  KREDİLERE SINIRLAMA MI GELİYOR?

  Önümüzdeki günlerde kredilere sınırlandırma gelebileceğinin altını çizen Özsoy, Merkez Bankası açıklamasına dayanarak “Para politikasının sıkılaşmasına ilişkin bundan sonraki adımlara dair de TCMB basın duyurusunda özellikle makro ihtiyati tedbirler konusunda önemli bir mesaj veriyor. Son dönemde özellikle krediler tarafında birtakım sınırlandırıcı düzenlemelerine ilaveler getirileceğinin mesajını verdiğini okuyorum” ifadelerini kullandı

  Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada kredilerle ilgili şu vurguyu yapılmıştı; “Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makro ihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.”

  Kredilere sınırlama mı geliyor?
  Kredilere sınırlama mı geliyor?

  SONRAKİ TOPLANTI İÇİN KESKİN ADIM SİNYALİ

  Merkez Bankası’ndan bir sonraki toplantıda daha keskin adımlar atma beklentisini yarattığını söyleyen Özsoy; “Özellikle daha önce “güçlendirme” kavramını kullanan Merkez Bankası’nın bu seferki metinde “kararlılık” kavramını kullanmasından da enflasyonun düşürülmesi konusunda bir sonraki toplantıya kadar daha keskin adımları atmasını bekleriz.

  Kararlılık temasının da özellikle FED toplantısından ve ardından FED Başkanı Powell söylemlerinden sonra gelen bu toplantı metninde eklenmiş olması da dikkat çekici. Her zaman olduğu gibi cari işlemler dengesinin kalıcı hale gelmesine değinen Merkez Bankası’nın bu metinde bir yeni ilave olarak turizm konusundaki iyileştirmelere değindiğini görüyoruz. Buradan da turizm gelirlerinin cari işlemler dengesi için önemine vurgu yapıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu

  “MB’NİN ADIMLARINI TAM BAĞIMSIZ ŞEKİLDE ATABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELİYİM”

  Özsoy, Merkez Bankası söyleminin ve genel tespitlerinin doğru olduğunu düşündüğünü ancak bir yandan büyüme bir yandan da enflasyonu düşüme konusunda eş güdümlü gidebileceğini sanmadığını dile getirdi. Özsoy’un açıklaması şu şekilde;

  “Tüm bu söylemleri genel olarak değerlendirdiğimizde Merkez Bankası’nın genel tespitlerinin doğru olduğunu söyleyebiliriz ancak bu söylemler sonrasında gelecek sıkı para politika adımlarını atarken en önemli konu bir yandan büyümeyi sağlarken bir yandan da enflasyonu düşürmek konusundaki politikanın şu anda çok da eşgüdümlü gidebileceğini sanmıyorum. Bu açıdan da para politikası yapıcı ve uygulayıcısı olarak Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek yönünde kararlı adımları tam bağımsız şekilde atabilecek olmasından şüpheliyim”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler