TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
14.2 C
Ankara
23.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriKoroner bypass ameliyatı damar tıkanmasına çözüm

Koroner bypass ameliyatı damar tıkanmasına çözüm

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İsmail Oral Hastaoğlu, koroner bypass ameliyatının (kalp baypası) damar tıkanıklığında etkili bir çözüm olabileceğini dile getirdi.

Çakmak Erdem Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İ. Oral Hastaoğlu, koroner bypass ameliyatı ile ilgili bilgi vererek, kalp damar hastalıklarının tedavisini anlattı. Kalp kasını besleyen koroner arter denilen damarlardaki tıkanıklıkların kalp kasında zayıflamaya (kalp yetmezliğine) ya da kalp krizine (ilgili bölgedeki kalp kasının ölmesine) yol açabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Hastaoğlu, tedavinin şart olduğuna dikkat çekti.

Tedavi yöntemlerine değinen Doç. Dr. İ. Oral Hastaoğlu, “Damarlardaki daralmaların kesin tanısının konması için ek olarak kalp anjiyosu da yapılması lazımdır. Kesin tanı konduktan sonra, hastaya önce ilaç tedavisi veya balon/stent işlemi yapılır. Eğer bu tedaviler yeterli olmayacaksa hasta, koroner bypass operasyonu programına alınır. Koroner bypass operasyonu kısaca, koroner arterlerdeki darlığın ötesine kan taşımak için damar yerleştirme işlemidir. Yerleştirilecek damarlar göğüs iç kısmından koldan veya bacaktan alınır. Bu damarların alındığı bölgelerde genellikle ciddi bir şikâyet de olmaz” dedi.

Koroner bypass ameliyati damar tikanmasina cozum 1 - sağlık haberleri - haberton
Koroner bypass ameliyatı damar tıkanmasına çözüm

“MİNİMAL KESİLERLE DE BYPASS YAPILABİLİYOR”

Birçok hastanın koroner bypass ameliyatından endişe duyduğunu söyleyen Doç. Dr. Hastaoğlu, “Koroner bypass operasyonu çoğu zaman kalp akciğer makinesi kullanılarak kalp ve akciğer durdurularak yapılır. Bazı durumlarda bu makine kullanılmadan kalp ve akciğer çalışırken de operasyon gerçekleştirilebilir. Buna atan kalpte bypass operasyonu denilmektedir. Ayrıca minimal invaziv dediğimiz göğüs kemiği kesilmeden sol meme altından daha küçük kesilerle de bu operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Koroner bypass operasyonları genellikle yüzde 1 in altında bir hayati riskle yapılabilmektedir. Ancak ileri yaş, astım hastalığı, böbrek yetmezliği gibi durumların eşlik ettiği hastalarda risk daha yüksek olabilir. Operasyon genellikle 2-3 saat sürer, hasta 24 saat yoğun bakımda tutulur. Hastanede kalış süresi ise genellikle 4-5 günü bulmaktadır. Hastanın 15 gün ev istirahati sonrası işinin başına dönmesi mümkün olmakla birlikte göğüs kemiğinin tam birleşmesi ve ağır işlerde çalışması 2 ayı bulmaktadır.”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler