TRY - Türk Lirası
EUR
20,475
USD
19,070
GBP
23,274
CNY
2,772
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaÖne ÇıkanKöpeğin kürekle öldürülmesinde 2 kişiye hapis

Köpeğin kürekle öldürülmesinde 2 kişiye hapis

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeğin kürekle öldürülmesi davasında tutuksuz yargılanan sağlık teknisyeni Murat Bacak (27) ile Sefa Çakmak’a (28) 1 yıl 3’er ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde sağlık teknisyeni Murat Bacak’ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak’ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ait görüntüler, 24 Kasım’da sosyal medyada paylaşıldı. 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın görüntüleri, tepkilere neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, ‘bir ev hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan tutuklandı. 

‘BİR SALDIRI OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ’

Köpeğin kürekle öldürülmesinde 2 kişiye hapis
Köpeğin kürekle öldürülmesinde 2 kişiye hapis

Bacak ve Çakmak hakkında 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede olayın nasıl yaşandığı anlatıldı.

Ölen köpek için ‘can dostumuz’ vurgusu yapılan iddianamede, “Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen olaya ilişkin 11 saniyelik görüntüde işçi olarak çalışan şüpheli Murat Bacak’ın, elinde bulanan kürekle 3 defa sert şekilde köpeğe vurduğu, yine aynı yerde çalışan diğer şüpheli Sefa Çakmak’ın, köpeği yakalama aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına engel olduğu, Murat Bacak’ın köpeğe 3 defa kürekle vurduktan sonra, köpeğin hareketsiz şekilde yere yığıldığı, Sefa Çakmak’ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara doğru çektiği görüntülerde köpek tarafından yapılan bir saldırı olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

2 SANIK DURUŞMAYA KATILMADI

Olayın ardından tutuklanan ve 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Murat Bacak ve Sefa Çakmak, 2 Ocak’ta görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Bugün görülen 2’nci duruşmaya ise sanıklar katılmadı, taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Murat Bacak ile Sefa Çakmak’a 1’er yıl hapis cezası verdi. Heyet, daha sonra bu cezayı ‘nitelikli hal’den 1 yıl 6 aya çıkarttı. Sanıkların pişmanlık duyması nedeniyle cezayı 1 yıl 3’er aya indiren heyet, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı. 

Konya büyükşehir belediyesi'ne ait hayvan rehabilitasyon merkezi'nde köpeğin kürekle öldürülmesi davasında tutuksuz yargılanan sağlık teknisyeni murat bacak (27) ile sefa çakmak'a (28) 1 yıl 3'er ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeğin kürekle öldürülmesi davasında tutuksuz yargılanan sağlık teknisyeni Murat Bacak (27) ile Sefa Çakmak’a (28) 1 yıl 3’er ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

HAYVANSEVERLERDEN KARARA TEPKİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeğin kürekle öldürülmesine ilişkin davada tutuksuz yargılanan sağlık teknisyeni Murat Bacak (27) ile Sefa Çakmak’a (28) 1’er yıl 3’er ay hapis verilerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, hayvanseverlerin tepkisine yol açtı. Kararın ardından duruşmayı takip eden hayvanseverler, mahkeme salonu önünde tepki gösterdi. Adliye binasında hayvanseverler ile polisler arasında arbede yaşandı. Bu anlar, cep telefonu kamerasıyla kaydedilip, sosyal medyada paylaşıldı. Hayvanseverler, adliye önünde bir süre slogan attıktan sonra dağıldı. 

Kopegin kurekle oldurulmesi davasinda 2 saniga hapis cezasi 2 6167 dhaphoto1 - öne çıkan - haberton

Duruşmaya katılan hayvan hakları savunucusu avukatlar adına açıklama yapan avukat İpek Yılmaz, “İlk derece mahkemesi tarafından sanıklara 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Verilen cezalar yetersiz olduğu gibi mevcut infaz yasamız da göz önüne alındığında bir cezasızlık hali söz konusudur. Verilen cezalar aynı zamanda kamu vicdanını da rahatlatmayacak niteliktedir” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler