TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaÖne ÇıkanKonya'daki barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri başladı

Konya’daki barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri başladı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Gerek sosyal medyada gerekse barınak önünde bekleyen hayvanseverlerin tepkileri sürerken, olay nedeniyle sekteye uğrayan Konya’daki barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri de yeniden başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeğin başına kürekle vurulması olayının ardından duran sahiplendirmeler, yeniden başladı. Geçen cuma sabahı barınaktaki bir köpeğin ölüsünü, diğer köpeklerin yediği ana ait görüntüler de ortaya çıktı. 

Konya'daki barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri başladı
Konya’daki barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Murat Bacak’ın elindeki kürekle köpeğe vurduğu, Sefa Çakmak’ın da köpeği sürükleyerek götürdüğü görüntülerin ortaya çıkması kamuoyunda büyük tepki çekti. 2 kişi başlatılan soruşturma kapsamında  ‘Bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence etme’ suçundan tutuklanırken, olayın ardından hayvansever ile başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere çok sayıda baro barınağı ziyaret etti.

Gerek sosyal medyada gerekse barınak önünde bekleyen hayvanseverlerin tepkileri sürerken, olay nedeniyle sekteye uğrayan barınaktaki kedi ve köpek sahiplendirmeleri de yeniden başladı. 

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAYA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSU

Yetkililerle görüşmeleri sonucu sahiplendirmelerin bugün başladığını belirten Konya Baro Başkanı avukat Oktay Unkur, “Zaten biliyorsunuz zanlılar tutuklandı. Biz sadece zanlılar ile ilgili değil, aynı zamanda bu işin sorumlularının ortaya çıkması konusunda iş birliği içerisinde çalışıyoruz.

Barolar Birliği ile eşgüdümlü diğer barolarımızla beraber şekilde çalışıyoruz. Suç duyurumuz hem bu işe karışanlar hem sebep olanlar, hem de sorumlular şeklinde. Biz sadece 5199 sayılı yasa çerçevesinde değil, Türk Ceza Kanunu kapsamında da ‘görevi kötüye kullanmaya’ ilişkin şekilde suç duyurusunda bulunduk. Olayın meydana geldiği merkezde de sahiplendirme çalışmaları yeniden başlatılmış olacak” diye konuştu.   

Konyadaki hayvan bakimevinde sahiplendirmeler yeniden basladi 8904 dhaphoto2 - öne çıkan - haberton

Barınağı inceleyen İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, şu ifadeleri kullandı:

”Sorumlular zincirindeki herkesin açığa çıkarılıp bir daha bu olayların yaşanmamasını sağlamak lazım. Videodaki görüntüler tam bir vahşet. Biz görüntüleri gördüğümüz zaman gerçekten büyük bir üzüntüyle karşıladık. Böyle olaylar yaşanmasın diye bu konunun soruşturularak açıklığa kavuşturulması, gelecekte tekrarlanmaması için İstanbul Barosu olarak buraya geldik. Suç duyurumuzu yaptık, barınağı da görmek istedik. Buradaki hayvanseverlere de emekleri için bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum” dedi. 

Öte yandan geçen cuma sabahı barınaktaki bir köpeğin ölüsünü, diğer köpeklerin yediği ana ait görüntüler de ortaya çıktı. Barınağa giren hayvanseverler tarafından çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlandı. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler