TRY - Türk Lirası
EUR
20,527
USD
18,805
GBP
23,021
CNY
2,793
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaÖne ÇıkanKonya'da askeri eğitim uçağı düştü

Konya’da askeri eğitim uçağı düştü

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Konya’da askeri eğitim uçağı düştü, pilotun sağ olarak kurtulduğu bildirildi.

Merkez Karatay ilçesi cezaevi yakınlarında askeri eğitim uçağı düştü. Pilotun fırlatma koltuğunu kullanıp atlayarak kurtulduğu belirtildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu akrobasi timi Türk Yıldızları’na ait F-5 uçağına kalktıktan bir süre sonra, saat 12.40 sıralarında kuş çarptı. Motorları duran uçak, Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’nde askeri eğitim alanına düştü. Pilot, uçaktan paraşütle atlayarak sağ kurtuldu. Kazanın ardından bölgeye ekipler sevk edildi. Kontrol amaçlı, ambulansla hastaneye kaldırılan pilotun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

BAKANLIK: PİLOTUMUZUN SAĞLIK DURUMU İYİ

Milli Savunma Bakanlığı, kazaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Türk Yıldızları’na ait F-5 tipi bir uçağımız kuş çarpması sonucu motorlarının durması nedeniyle Konya’da kaza kırıma uğramıştır. Pilotumuz uçaktan atlayarak sağ olarak kurtulmuş, gerekli kontrol ve tedavisinin yapılması için hastaneye sevk edilmiştir. Pilotumuzun sağlık durumu iyidir” denildi. 

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü
Konya’da askeri eğitim uçağı düştü

Konya Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanlığı’na bağlı eğitim uçağı, 12.40 sıralarında Karatay ilçemiz Tatlıcak mevkisinde düşmüştür. Kaza sonucu can kaybı bulunmamakta olup, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

GEÇEN YIL PİLOT YÜZBAŞI ŞEHİT OLDU

Konya’da geçen yıl 7 Nisan’da Hava Kuvvetleri’ne ait NF-5 uçağı, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalandıktan sonra üs yakınında düşmüş, Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep (38) şehit olmuştu.

PİLOTUN SAĞLIK DURUMU İYİ

Konya’nın Karatay ilçesinde, kuş çarpması sonucu düşen, ‘Türk Yıldızları’na ait F-5 uçağından paraşütle atlayarak sağ kurtulan Hava Pilot Binbaşı Ahmet Barbaros Civelek (39), tedbir amaçlı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedaviye alındı. Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Civelek’in tedbir amaçlı gözlem altında tutulduğu öğrenildi. Konya Valisi Vahdettin Özkan da hastanede pilot Civelek’i ziyaret edip, doktorlardan bilgi aldı.

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü, pilotun sağ olarak kurtulduğu bildirildi.
Konya’da askeri eğitim uçağı düştü, pilotun sağ olarak kurtulduğu bildirildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Türk Yıldızları’na ait F-5 uçağının düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal da olay yerinde inceleme yaptı. 

Öte yandan paraşütle atlayarak sağ kurtulan Hava Pilot Binbaşı Ahmet Barbaros Civelek’in, kontrol amaçlı kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süre daha gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edileceği belirtildi. Civelek’in, İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan birkaç ay önce 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı’na atandığı ve Türk Yıldızları’nın 2023’teki gösterileri için eğitim uçuşu yaptığı öğrenildi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler