TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerKocaeli'ye deprem uyarısı

Kocaeli’ye deprem uyarısı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün’den Kocaeli’ye deprem uyarısı; “Kocaeli’deki binaların yüzde 45’i olası depremde risk teşkil edebilir” 

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün, Kocaeli’deki 305 bin civarındaki binanın 140 bininin, 1999’daki Gölcük ve Düzce depremlerinden önce yapıldığını belirterek uyarılarda bulundu. İki büyük depremden önce inşa edilen yapı stokunun yüzde 45 gibi büyük bölümünü oluşturduğunu aktaran Akgün, mühendisler tarafından incelenip, gerekli görülmesi durumunda güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kocaeli’ye deprem uyarısı

Depremden önce inşa edilen binaların risk teşkil ettiğini anlatan Ali Akgün, “Kocaeli’deki binaların yapı stoku 2000 yılı öncesi inşa edilen yapıların sayısının 140 bin civarında olduğunu biliyoruz. Şu anda günümüzde toplamda yapılan bina sayısı 305 bin civarında. Yani bunların yüzde 55’lik bir kısmı depremden sonra getirilen prosedürlere uymuş, mühendislik hizmeti almış, depreme dayanıklı yapılar olduğunu söyleyebiliriz.

Depremden önce inşa edilen yüzde 45’lik bölümdeki yapılarla ilgili elimizde bir veri yok. Bu yüzde 45 oranındaki yapılar, 1999 yılında yaşanan hem 17 Ağustos Gölcük hem de 12 Kasım Düzce depremlerinde performans göstermiş binalar. Bunların olası bir depremde risk teşkil edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘BU BİNALAR DEPREMDE PERFORMANS GÖSTERİP AYAKTA KALDILAR’

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün’den Kocaeli’ye deprem uyarısı; “Kocaeli’deki binaların yüzde 45’i olası depremde risk teşkil edebilir” 

Kocaeli’deki yapı stoku hakkında bilgiler veren Akgün, “Deprem öncesi inşa edilen ve yüzde 45’lik bölümü oluşturan binalarda şu anda insanlarımız oturmaya devam ediyor. Bunlar depremlerde bir performans göstererek ayakta kaldılar. Günümüzdeki olası yeni bir depremde ayakta kalmaları durumuyla ilgili bir mühendislik çalışması yapılabilir. Bir performans analizi yapılarak binaların depreme dayanıklılık durumları ölçülebilir. Bu rapora göre güçlendirme yapılabilir ya da hasar durumlarıyla ilgili net veriler alınabilir” dedi.

AĞIR HASARLI 9 BİNA VAR

Kocaeli genelinde ‘ağır hasarlı’ raporu verilen 9 bina bulunduğunu ve bazılarında oturanlar olduğunu anlatan Akgün, “Kocaeli’de 1999 depreminden sonra birçok ağır hasarlı binamız vardı. Bu binalar yıllar içinde yıkıldı. Şu anda elimizdeki verilere göre 9 adet ağır hasarlı binamız bulunuyor. Bunların 4 tanesi İzmit’te bulunuyor. Bu ağır hasarlı binaların da olası bir deprem öncesi tamamen bertaraf edileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler