TRY - Türk Lirası
EUR
15,2572
USD
13,4487
GBP
18,2297
CNY
2,1216
-0.3 C
Ankara
1.6 C
İstanbul
4 C
İzmir
22 Ocak 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaKoca: Omicron'un baskın varyant olmasını bekliyoruz

  Koca: Omicron’un baskın varyant olmasını bekliyoruz

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Yakın zamanda dünya genelinde Omicron’un baskın varyant olmasını bekliyoruz” dedi

  Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak Vali Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Koca, gazetecilere açıklama yaptı. Koronavirüs salgınının ikinci yılını tamamlamak üzere ve Omicron varyantının bulaşıcılığının daha yüksek olduğunu belirten Bakan Koca, şunları söyledi:

  “Gelen ön bilgiler, bu varyantın bulaşıcılığının daha yüksek olduğu ancak hasta etme gücünün diğer varyantlara göre düşük olduğu yönünde. Bununla birlikte bulaşıcılığın yüksek olması nedeniyle hepimizin bildiği kişisel korunma tedbirlerine daha dikkatli şekilde devam etmeliyiz. ​Son 1 ay içinde 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın vakalar içindeki oranı yüzde 16 seviyesinde olmasına rağmen; vefatlar içindeki payı yüzde 87’dir. 60 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşı olması son derece kritik. Hangi aşı türünü yaptırmış olurlarsa olsunlar, hatırlatma dozu aşısını olmaları son derece önemlidir.”

  Koca omicronun baskin varyant olmasini bekliyoruz - politika - haberton
  ” Yakın zamanda dünya genelinde Omicron’un baskın varyant olmasını bekliyoruz”

  ŞANLIURFA’YA 60 HEKİM ATAMASI

  Şanlıurfa’ya 60 yeni hekim ataması yaptıklarını da anlatan Bakan Koca, “Bugün Şanlıurfa’ya 60 hekimin daha tayinini yaptığımız müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Hekimlerimiz yılbaşından hemen sonra görevlerine başlayacaklar. Ayrıca biliyorsunuz 20 bin hekim dışı sağlık personeli alımımız var. Bu toplam içinde, 560 sağlık personelimiz Şanlıurfa’ya atanacak. Bugün bir diğer önemli gündem maddemiz, sağlık yatırımları.

  Bugüne kadar inşa edilenlere ilaveten Şanlıurfa’mıza 59 yeni sağlık yatırımı planlaması daha yapıyoruz. Genel bütçe kaynaklarıyla yaptığımız şehir hastanemizi, 2023 yılında tamamlayacağımızı açıklamak istiyorum. Şanlıurfa Şehir Hastanemiz, bin 700 yatağıyla hem ilimizin hem de bölgenin tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca 2022 yılında Mehmet Akif Eğitim Araştırma Hastanemizin Haliliye ek binasının yanına 150 yatak daha kazandıracağız. Eski Harran Tıp Fakültesi yerine 150 yataklı yeni yatırımıza 2022’de başlayacağız” diye konuştu.

  ” Yarın bugünden daha güzel ve sağlıklı olacak. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız”

  ‘ŞANLIURFA, ZORLU GÜNLER GEÇİRDİ’

  Şanlıurfa’nın aşılama konusunda diğer illerin gerisinde kaldığını hatırlatan Bakan Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80’i ya aşısız ya da aşılama takvimini tamamlamamış hemşerilerimiz. Salgının ilk dönemlerinde Şanlıurfa, çok zorlu günler geçirdi. Uzunca zaman hastalığın en çok yayıldığı illerimizden biri oldu. Büyük mücadeleler verdi. Bugün bu mücadeleyi aşı olma oranını yükseltmek için veriyor. En kötü günler geride kaldı. Yarın bugünden daha güzel ve sağlıklı olacak. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Salgınla mücadelemiz her bir vatandaşımızın katılımı ve desteğiyle kazanılacaktır.”

  HASTA ÇOCUKLARA ZİYARET 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Hastane yöneticilerinden bilgi alan Bakan Koca, daha sonra serviste tedavi gören hasta çocukları ziyaret edip, ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileterek, oyuncak hediye etti. Koca, tedavisi süren çocuğun bilgisayar talebini ise tabletle karşılayacağının sözünü verdi.

  Bakan Koca, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan DOLLVET isimli laboratuvarda da inceleme yaptı. Koca, seri üretime geçilen tesise çevrim içi bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Turkovac aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi ve acil kullanım onayı verilmesi ile aşının seri üretimine başlandığını dile getirdi. 

  ‘GELECEK HAFTADAN İTİBAREN YAYGIN KULLANIMA GEÇECEĞİZ’

  Turkovac için önemli dönüm noktasında olunduğunu belirten Bakan Koca, “Gelecek hafta tetkiklerinin biteceğini ümit ediyoruz. Gelecek haftadan itibaren yaygın kullanıma geçmiş olacağız. Gelecek hafta sonundan itibaren başta şehir hastanelerimiz olmak üzere yaygın kullanıma geçmiş olacağız” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler