15.8 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
19.7 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 21, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerKKTC bayrağının boyanması, Rumları kızdırdı

  KKTC bayrağının boyanması, Rumları kızdırdı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  KKTC’deki Beşparmak Dağları’nda, Taşkent köyü yakınında bulunan dev KKTC bayrağının boyanması Kıbrıs Rum Yönetimi’ni kızdırdı.

  Beşparmaklar Dağları’ndaki bayrakları daha önceki Rum liderler de gündeme getirmişti.

  RUM LİDERLERİN KORKULU RÜYASI

  Eski Rum lider Glafkos Klerides, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la müzakerelerde, bayrağın kaldırılmasını istemişti. Denktaş’ın bu isteği reddetmesi üzerine, bayrağı görmemek için Rum başkanlık sarayının çevresine selvi ağaçları dikilmişti. Beşparmaklar’daki KKTC bayrağını daha önce “hilkat garibesi” olarak niteleyen eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimtris Hristofyas, bayraklar yüzünden “hem üzgün, hem öfkeli” olduğunu söylemişti. 

  12 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

  Demirören Haber Ajansı (DHA), Beşparmak Dağları Bayrağı Işıklandırma Derneği öncülüğünde başlatılan KKTC bayrağının yeniden boyanması çalışmalarını yerinde görüntülendi. 12 futbol sahası büyüklüğünde olan ve gece de aydınlatılan KKTC bayrağı Rum kesimindeki birçok bölgeden görülüyor. 

  BOYAMA İŞLEMİ 25 GÜN SÜRECEK

  KKTC bayrağının boyanması için özel ekip kurulurken, boyama süresi 25 günün süreceği ifade edildi. Yaklaşık 101 Bin metre kare alana işlenen devasa bayrak ilk olarak  Kutlu Barış Harekatı sonrasında komando taburu tarafından yapıldı. Yapılışı sırasında Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı olarak tasarlanan alan daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağına dönüştürüldü.

  Kktc bayrağının boyanması, rumları kızdırdı
  KKTC bayrağının boyanması, Rumları kızdırdı

  Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel tarafından tasarlanan KKTC bayrağında,  beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki, kırmızı, boydan boya şerit ile, ortada kırmızı renkli ay yıldızdan oluşuyor.Dev KKTC bayrağının Beş Parmak Dağları’na çizilmesine ilişkin karar, 7 Mart 1984 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarafından onaylandı. 

  RUM MEDYASI KUDURDU

  Beşparmak dağlarındaki KKTC bayrağının boyanmasını konusunda ağır ifadeler kullanan Rum Kesimi’nde yayınlanan Simerini gazetesi, ”Boyunduruk altındaki Beşparmaklar’daki bayrak Atilla’nın çalışmalarıyla boyanıyor” diye yazdı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler