18.8 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
20.6 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanKKKA'dan bu yıl 61 kişi hayatını kaybetti

  KKKA’dan bu yıl 61 kişi hayatını kaybetti

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Prof. Dr. İlhan Çetin, (KKKA) hastalığının yaygın görüldüğü illerde Mart ayından bu yana 61 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı” dedi.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. Bu yıl Mart ayından itibaren vaka sayısı ve hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Çetin, gelecek yıl yine aynı aylarda kenenin Türkiye gündemini meşgul edeceğini söyledi. 

  ‘VAKALARDA DÜŞÜŞ VAR’

  Prof. Dr. İlhan çetin, (kkka) hastalığının yaygın görüldüğü illerde mart ayından bu yana 61 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı" dedi.
  Prof. Dr. İlhan Çetin, (Kkka) Hastalığının Yaygın Görüldüğü Illerde Mart Ayından Bu Yana 61 Kişinin Hayatını Kaybettiğini Açıkladı” Dedi.

  Bu yıl KKKA hastalığının 7 ilde tedirginliğe yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Çetin, “KKKA bölgede 7 ilde yoğun olarak görüldü. Bu iller Yozgat, Çorum, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan. Geçen yıllara göre yaklaşık 2 ay erken görüldü. Normalde biz mayıs sonlarında görmemiz gereken KKKA vakalarını mart ayında görmeye başladık. Çok hızlı bir seyirle nisan sonuna kadar Sivas’ta 150’ye yakın vaka oluşmuştu. Bu süreç içerisinde özellikle ülkemizde koronavirüs ile yapılan mücadeleden kaynaklanan yoğunluk nedeniyle artış oldu. Ancak duruma göre alınan tedbirlerle özellikle son 1 aydır ülkemizin genelinde KKKA vakalarında ciddi bir düşüş görüyoruz” dedi.

  ‘VAKA 1120, ÖLÜM 61’

  2020 yılı içindeki vaka sayısı ve ölüm oranı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Çetin, şunları söyledi:

  Kkka'dan bu yıl 61 kişi hayatını kaybetti
  Kkka’Dan Bu Yıl 61 Kişi Hayatını Kaybetti

  “Şu an Sivas’ta 191 vakamız oldu. Sivas’ta 12 hastamızı maalesef kaybettik. Ama diğerleri şifa ile taburcu edildi. SCÜ Tıp Fakültesi hastanemiz bu konuda gerçekten KKKA’yı çok iyi bir şekilde tedavi eden bir hastanedir. Ölüm oranları da hastanemizde düşük. Şu anda servislerimizde sadece 6 hastamız tedavi görüyor. Hastalarımızın durumları ağır değil ve tedavileri sürüyor.

  Sivas cumhuriyet üniversitesi (scü) tıp fakültesi dekanı prof. Dr. İlhan çetin, kırım kongo kanamalı ateşi (kkka) hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.
  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

  Yapılan haberler ile birlikte gerekli tedbirler alındı. Şu anda da vaka sayısı ülkemiz genelinde 1120’lerde kaldı ve ölüm vakamız da 61’de kaldı. Bu aylarda vakalar azaldı ve ekim aylarında da çok nadir görülmektedir. KKKA’nın aktif zamanını geçirmiş olduk. En sıkıntılı zamanlar bitti. Ancak önümüzdeki yıl da bahar aylarında yeniden geleceğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Özellikle risk grubu dediğimiz insanların bu noktalarda tedbirleri elden bırakmamaları gerekir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların dikkat etmesi gerekiyor.” 

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler