TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamKızılırmak kavununda düşük rekolte endişesi

Kızılırmak kavununda düşük rekolte endişesi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kızılırmak kavununu, kuraklığın vurduğu belirten, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Kavunda rekoltenin düşük olacağı bekleniyor” dedi.

Türkiye geneli kavun üretiminde 8’inci sırada bulunan Çankırı‘nın Kızılırmak ilçesinde üretilen kavun, tezgahlarda yer almaya başladı. Çankırı Ziraat Odası Başkanı Gamzeli, ilçede kavun arazilerinde incelemelerde bulundu. Gamzeli, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kavun üretiminin bu sezen çok verimli olmadığını söyledi.

Kızılırmak kavununda düşük rekolte endişesi
Kızılırmak kavununda düşük rekolte endişesi

Gamzeli, “Şu anda Çankırı’da 57 bin dönüm alanda ekim yapılmakta. Bu sene olan kuraklık kavunu da vurdu. Kavunda rekoltenin düşük olacağı bekleniyor. Maliyetlerin yüksek olması çiftçileri zorluyor. Tarlaların çoğunda kavunlar olmamış. Bizim kavunumuzun bir özelliği aromasının çok güzel olması. Fiyatlar şu anda iyi ama birkaç gün sonra çok ucuz oluyor. Kavunun değerinde satılması lazım. İlk satanlardan sonrası zararda. Bir römork kavun, 200-300 TL’ye satılıyor. Fiyatlar aşağı düşüyor. Girdi fiyatları çok yüksek. Gübre, ilaç fiyatları çok yüksek. Maliyetler bizi zorluyor. Kuraklık üreticiyi çok etkiledi” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler